The Hellenic Radio (ERA): News in Greek, 02-12-15

The Hellenic Radio (ERA): News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

15/12/2002 8:06:00 μμ

Η συσπείρωση όλων των δυνάμεων της Θεσσαλονίκης, έτσι ώστε η πόλη να διεκδικήσει με αξιώσεις τη διοργάνωση της Παγκόσμιας Έκθεσης EXPO του 2008, είναι ο στόχος της νεοσύστατης Κίνησης Πολιτών "Θεσσαλονίκη 2008", που πραγματοποίησε σήμερα στο Βασιλικό Θέατρο της Θεσσαλονίκής την πρώτη της δημόσια εκδήλωση. Στην ομιλία του, ο υπουργός Πολιτισμού Ευάγγελος Βενιζέλος αναφέρθηκε στην EXPO 2008 και σημείωσε πως η Θεσσαλονίκη έχει τη δική της στρατηγική, τους δικούς της στόχους, τη δική της ανάγκη για χειραφέτηση. Από την πλευρά του, ο υπουργός Μακεδονίας-Θράκης Γιώργος Πασχαλίδης παρουσίασε τις κινήσεις που έχουν γίνει μέχρι σήμερα αλλά και τον προγραμματισμό των επομένων για τη διεκδίκηση της EXPO του 2008, την οποία χαρακτήρισε ως την Ολυμπιάδα της Βόρειας Ελλάδας και της Θεσσαλονίκης.

[02] Ο Νιρέν Ντεμπά ''καθάρισε'' το ντέρμπι Αρη-ΠΑΟΚ

15/12/2002 9:44:00 μμ

Η "χρυσή" αλλαγή του Γιώργου Φοιρού, ο Νιρέν Ντεμπά, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ανάμεσα στον Αρη και τον ΠΑΟΚ, που πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο Χαριλάου. Με δύο δικά του γκολ, στα τελευταία λεπτά του αγώνα (85', +90'), ο Αρης νίκησε 2-0 και ανέβηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, όπου "συγκατοικεί" μαζί με τον ΠΑΟΚ με 21 βαθμούς, μόλις έναν λιγότερο από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Οι δύο αλλαγές ''δικαίωσαν'' τον Φοιρό

Η δύναμη και το πάθος ήταν τα κυριότερα χαρακτηριστικά στο πρώτο ημίχρονο, που είχε λίγες καλές φάσεις και πολλά φάουλ. Ο Γιώργος Φοιρός επέλεξε να παρατάξει τον Αρη χωρίς τους δύο πιο ακριβοπληρωμένους παίκτες του, τον Σαλαχεντίν Μπασίρ και τον Ρίτσαρντ Κνόπερ, οι οποίοι βρίσκονταν στον πάγκο.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, να γίνει πιο δυνατή η άμυνα των γηπεδούχων, αλλά να ατονήσει σε μεγάλο βαθμό η επιθετική τους δραστηριότητα.

Η ίδια εικόνα επικράτησε και στο δεύτερο μέρος, όπου και οι δύο ομάδες δημιούργησαν ελάχιστες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες. Όλα αυτά όμως μέχρι το 83', όταν ο προπονητής του Αρη αποφάσισε να ρίξει στον αγώνα τους Κνόπερ και Νιρέν.

Οι δύο αλλαγές δικαίωσαν απόλυτα τον Γιώργο Φοιρό, καθώς δύο λεπτά αργότερα, ο Ολλανδός σέντραρε και ο Νιρέν Ντεμπά με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κυριάκου Τοχούρογλου, γράφοντας έτσι το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανήμπορος να αντιδράσει και ο Αρης βρήκε την ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο γκολ, ακριβώς με τους ίδιους "συντελεστές". Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντεμπά πήρε την ασίστ του Κνόπερ και με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μπριάκος, που έδειξε κίτρινη κάρτα στους Μπράγκα, Κούσας, Κολτσίδας, Γεωργιάδης, Φουτσίνι και Αμπονσά.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΡΗΣ: Δέλλιος, Μπράγκα, Κατσιαρός, Παπαδόπουλος, Κολτσίδας, Μορίς, Πασσαλής, Κούσας, Σίμιτς (68' Μπασίρ), Επαλέ (83' Κνόπερ), Καζαντζής (83' Νιρέν)

ΠΑΟΚ: Τοχούρογλου, Φουτσίνι, Κοζμίνσκι, Χασιώτης, Αμπονσά, Κουτσόπουλος (63' Ουντέζε), Γεωργιάδης, Κουκιέλκα (87' Νάστος), Μάρκος, Οκκάς (63' Γιασεμή), Φρούσος

[03] Σημαντική νίκη του Ιωνικού Ν.Φ. επί του Μακεδονικού

15/12/2002 10:08:00 μμ

Δεύτερη συνεχόμενη πολύ σημαντική νίκη πέτυχε σήμερα ο Ιωνικός Ν.Φ., που μετά το "διπλό" της περασμένης εβδομάδας επί του Ηρακλή στο Ιβανόφειο, επικράτησε του Μακεδονικού στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας με 95-85. Αντίθετα αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τον Μακεδονικό, που είχε χάσει και από την ΑΕΚ στην Κοζάνη, με αποτέλεσμα να πέσει από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. μέρα. Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 24-20, 44-43, 66-62, 95-85.

[04] Ασταμάτητη η Σοσιεδάδ στην Ισπανία

15/12/2002 9:59:00 μμ

Αν και βρέθηκε πολύ νωρίς να χάνει με 2-0, η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να επιβληθεί της Ουέλβα με 4-2 και να συνεχίσει την άνοδο της στην "πριμέρα ντιβιζιόν". Η "βασίλισσα" με αυτήν την νίκη της έφτασε τους 24 πόντους και αναρριχήθηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η έκπληξη της φετινής χρονιάς, Σοσιεδάδ, συνεχίζει την επέλασή της, καθώς νίκησε με 2-1 και την Μαγιόρκα, παραμένοντας έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας. Εκτός έδρας νίκη με 2-0 πέτυχε η Βαλένθια με αντίπαλο τη Βιγιαρεάλ.

15/12/2002 9:47:00 μμ

Με νίκες της Στουτγάρδης και της Καϊζερσλάουτερν ολοκληρώθηκε η 17η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος. Η Στουτγάρδη πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Βόλφσμπουργκ με 2-1 και έφτασε τους 27 βαθμούς, που την φέρνουν στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η Καϊζερσλάουτερν, που αντιμετωπίζει αρκετά προβλήματα, κατάφερε να πάρει την νίκη κόντρα στην Χέρτα του Βερολίνου με 2-1 και ατενίζει το μέλλον με αισιοδοξία. Η Μπάγερν Μονάχου παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, παρά την "λευκή" ισοπαλία που παραχώρησε στην Σάλκε.