Visit the Canadian Hellenic Broadcasting (CHB) Homepage Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923) Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923)

Antenna: Sports News in Greek (AM), 97-01-30

Antenna Sports News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

Τα ζευγαρια ειναι
* ΑΕΚ-Ολυμπιακος και
* Παναθηναικος - Παναχαικη.

Οι αγωνες θα γινουν 12 και 26 Φεβρουαριου.

Στους επαναληπτικούς αγώνες, της προημιτελικής φάσης, ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-0 τον Απόλλωνα. Ο Αλεξανδρής στο 28ο λεπτό πέτυχε το μοναδικό τέρμα της συνάντησης. Στο πρώτο αγώνα στη Ριζούπολη, οι δυο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες 1-1.

Στο Πύργο, η ΑΕΚ νίκησε τον Πανηλειακό με 2-0 ( είχε κερδίσει 3-1 στη Νεα Φιλαδέλφεια). Και τα δυο γκολ πέτυχε ο Τιμούρ Κετσπάγια.

Στην Ιαλυσό, η τοπική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Παναθηναϊκό, ο οποίος είχε κερδίσει στο πρώτο παιγνίδι με 3-1 την Ροδιτική ομαδα.

Ο Πολιάς για τους γηπεδούχους και ο Βαζέχα για τον Παναθηναϊκό, πέτυχαν τα γκολ.

Τέλος, στην Πάτρα η Παναχαϊκή ανέτρεψε το 3-1 που είχε χάσει στη Νεάπολη απο τον Ιωνικό, κερδίζοντας με 2-0 και πήρε την πρόκριση για τους τέσσερις. Τα γκολ των Πατρινών πέτυχαν οι Παλαπάνης και Κλαϊχ.

Στο μπάσκετ, τώρα.

Η εθνική μας ομάδα μπροστά σε 4 χιλιάδες θεατές στον Πύργο, νίκησε με 80-56 την Σλοβακία σε ενα αδιάφορο βαθμολογικά παιγνίδια για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η ελληνική ομάδα, μια αγωνιστική πριν το τέλος της προκριματικής φάσης είναι στην πρώτη θέση της βαθμολογιας και έχει εξασφαλίσει την πρόκριση της στα τελικά της διοργάνωσης.

Πρώτος σκόρερ της εθνικής ήταν ο Γιαννούλης με 18 πόντους και ακολούθησε ο Μηριούνης με 15 πόντους.

* Σλοβακία 10 βαθμοί.

-Σήμερα αναμένεται να ξεκαθαρίσει-μια ημέρα πριν το τέλος της μεταγραφικής περιοδου-η υπόθεση της μεταγραφής του Γερμανού Μπέρτς Χόμπς απ'την Βέντερ Βρέμης στον Ολυμπιακό.

Στο μεταξύ, ο Γιώργος Ανατολάκης θα βρίσκεται στις 12 το μεσημέρι στην Αθήνα, προκειμένου να υπογράψει συμβόλαιο συνεργασίας στον Ολυμπιακό.

Ο Ηρακλής για αντάλλαγμα της μεταγραφής του διεθνή άσσου θα πάρει απο τον Ολυμπιακό τους Γκώνια, Τρούπκο και Σαμπάνη.

-Ο Αρης απέρριψε την πρόταση του Ολυμπιακού, ύψους 300 εκατομμυριων δραχμών για την παραχώρηση του Μαυρογενίδη.

-Θέλω να έρθω στον Ολυμπιακό, αν η ομάδα μου-η Βίτεσε-συμφωνήσει έγκαιρα με την ομάδα του Πειραιά.

Αυτό δήλωσε στο ραδιόφωνο του ΑΝΤΕΝΝΑ ο Νίκος Μαχλάς, ενώ χθές το μεσημέρι ο πατέρας του παίκτη αποκάλυψε πως ο γιός του έχει κλείσει στον Ολυμπιακό.

-Και τυπικά πράσινος ο Κώστας Κωνσταντινίδης. Υπέγραψε χθές στον Παναθηναϊκό, το πενταετές συμβόλαιο συνεργασίας και την Κυριακή θα κάνει την πρώτη του εμφάνιση με τα χρώματα του Παναθηναϊκού απέναντι στον Απόλλωνα στη Ριζούπολη.

-Η Καβάλα απέρριψε την πρόταση του ΠΑΟΚ για απόκτηση του Βακιρτζή.

-Σφοδρή επίθεση κατά του Υφυπουργού Αθλητισμού Ανδρεα Φούρα, εξαπέλυσε πάλι ο πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Στράτος Μολυβάς σε συνέντευξη τύπου που παραχώρησε. Αφορμή της επίθεσης Μολυβά είναι η περικοπή του 2 τοις εκατό της επιχορήγησης του ΟΠΑΠ προς τον ΣΕΓΑΣ που προωθεί η Κυβέρνηση.

Ο κύριος Μολυβάς θεωρεί αποκλειστικά υπεύθυνο για την ενέργεια αυτή τον υφυπουργό αθλητισμού κι απειλεί οτι θα παραιτηθεί απο πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ εφόσον περάσει στη Βουλή η τροπολογία του Υπουργείου Οικονομικών.

Χθες το απόγευμα ο Υφυπουργός Αθλητισμού Ανδρεας Φούρας απάντησε στις δηλώσεις του προεδρου του ΣΕΓΑΣ με την παρακάτω ανακοινωση

''Δυστυχώς έχουμε συνηθίσει σε τέτοιου είδους απειλές. Πρώτα είχαμε τον κύριο Τριβέλλα, που απειλούσε πως θα εξοριστεί το ελληνικό ποδόσφαιρο απ'τον παγκόσμιο χώρο.

Τώρα ο κύριος Μολυβάς απειλεί οτι θα επιστρέψει το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου.

Η πολιτική ηγεσία του Υφυπουργείου αθλητισμού δεν ασχολείται μ'αυτές τις αθλιότητες'' δήλωσε ο Υφυπουργός Αθλητισμού.

Στα σημαντικότερα παιγνιδια του βορειου ομίλου της Τρίτης Εθνικής Κατηγορίας είχαμε

-Να περασουμε στο βολλεϋ.

Ο Ολυμπιακός σημειωσε την 4η νίκη του σε ισαριθμα παιγνίδια στο Κύπελλο Κυπελλούχων. Νίκησε στο κλειστό του Ρέντη την Ολλανδική Αλκομ Καπέλε με 3-0 σετ (15-4, 15-4, 15-2). Αντίθετα, ο Αρης για την ιδια διοργάνωση, έχασε στο Βέλγιο με 3-0 σετ απο την Ζόνοβεν. Τα σετ 15- 9, 15-11 και 15-3.

Στις γυναίκες, τα Βριλήσσια νίκησαν με 3-0 σετ την Ιταλική Ματέρα και βρίσκονται ''αγκαλιά''με την πρόκριση στο φαϊναλ φορ του Κυπέλλου Πρωταθλητριών.

Αντίθετα ο Ιωνικός Νεας Φιλαδέλφειας εχασε απο την Τσε-ες-κα Μόσχας με 3-0 σετ για το Κύπελλο Κυπελλούχων. -Η εθνική μας ομάδα χαντ-μπωλ των ανδρών έχασε στο Τελ Αβιβ με 29-15 απο το Ισραήλ, στο πρώτο αγωνα για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Την ήττα γνώρισε και η εθνική Γυναικών με 26-14 απο την Γαλλία, σε αγώνα που έγινε στην Μασσαλία, επίσης για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

-Στο πρώτο αγώνα για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας η Ιντέρ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Νάπολι.