Visit the Infoxenios - Tourist information about Greece Mirror on HR-Net Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923) Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923)

Antenna: Sports News in Greek (AM), 97-06-02

Antenna Sports News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

Τρίτη 02-06-97

Γράφει ο Ιάκωβος Φιλιππούσης

- Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε τελικά η εθνική μας ομάδα πόλο των ανδρών στο 10ο Παγκόσμιο Κύπελλο που ολοκληρώθηκε χθές στο κλειστό κολυμβητήριο των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων.

Το εθνικό μας συγκρότημα παρά την φιλότιμη προσπάθεια που κατέβαλλε γνώρισε την ήττα με 8-5 απο την ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Πρόκειται πάντως για μία πολύ μεγάλη επιτυχία για την εθνική μας ομάδα των ανδρών η οποία πρώτη φορά στην ιστορία της κατέκτησε μετάλλιο σε μία μεγάλη διοργάνωση.

Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Ουγγαρία που στον μικρό τελικό νίκησε με 10-7 την Ουγγαρία. Αναλυτικά η κατάταξη στο τουρνουά

8.Κροατία

Οι πέντε πρώτες ομάδες πήραν το εισητήριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που θα γίνει τον Ιανουάριο στο Πέρθ της Αυστραλίας.

Καλύτερος παίκτης της διοργάνωσης αναδείχθηκε ο Αμερικανός Κρίς Χούμπερτ που αγωνίζεται στην Χαλκίδα ενώ καλύτερος τερματοφύλακας ο Μάκης Βολτυράκης.

Να περάσουμε στο ποδόσφαιρο,

Φινάλε χθές στο πρωτάθλημα της δεύτερης εθνικής κατηγορίας με τον Πανιώνιο, την Προοδευτική και τον Εθνικό να επιστρέφουν στα μεγάλα σαλόνια του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Στην ουρά της βαθμολογίας το Ρέθυμνο είναι η τέταρτη ομάδα που θα ακολοθθήσει τον ΠΑΣ Γιάννενα, τη Νάουσα και τον Πύργο στην τρίτη εθνική κατηγορία.

Να περάσουμε στο μπάσκετ,

Ο Παναγιώτης Φασούλας ανανέωσε το συμβόλαιο του με τον Ολυμπιακό για έναν ακόμη χρόνο έναντι του ποσού των 260 εκατομμυρίων δραχμών.

Ο Σάσα Ντανίλοβιτς που αποτελούσε μεταγραφικό στόχο του Παναθηναικού και του Ολυμπιακού, επέστρεψε στην Κίντερ Μπολώνια με την οποία υπέγραψε διετές συμβόλαιο συνεργασίας έναντι του ποσού των 4 εκατομμυρίων δολλαρίων.

Νέα μεγάλη επιτυχία για την ελληνική ποδηλασία καθώς η εθνική μας ομάδα της πίστας κατέκτησε χρυσό μετάλλιο και στο δεύτερο Παγκόσμιο Κύπελλο που έγινε στη Φιλαδέλφεια των Ηνωμένων Πολιτειών.

Την ελληνική ομάδα αποτελούσαν οι Λάμπρος Βσιλόπουλος, Γιώργος Χειμωνέτος και Δημήτρης Γεωργαλής.

Την δεύτερη θέση πήρε η Γαλλία και την τρίτη η Πολωνία.

Η εθνική μας ομάδα εφήβων του χάντμπολ κατάφερε να πάρει την πρόκριση για το Πανευρωπαικό Πρωτάθλημα που θα γίνει τον Αύγουστο στην Εσθονία.

Η εθνική μας στον τελευταίο αγώνα της για την προκριματική φάση νίκησε με 27-23 την Σλοβακία κατακτώντας ταυτόχρονα την πρώτη θέση στον όμιλο.