Antenna: Sports News in Greek (AM), 97-10-02

Antenna Sports News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

Πέμπτη 02-10-97

-Την συντριβή γνώρισε χθες το βράδυ στην Νορβηγία ο Ολυμπιακός.

Στην δεύτερη αγωνιστική του Τσάμπιονς Ληγκ έχασε στο Τρονχάϊμ με 5-1 απο την Ρόζενμποργκ.

Ο Ολυμπιακός παρουσιασε το κακό του πρόσωπο σε ολη την διάρκεια του αγώνα με εξαίρεση το διάστημα απο το 70ο εως το 85ο λεπτό.

Ο Μπράτμπακ στο 13ο και 79ο λεπτό, ο Στράντ στο 33ο και 43ο λεπτό και ο Ρούσφελτ στο 56ο λεπτό σημειωσαν τα πέντε γκολ της Ρόζενμποργκ. Το μοναδικό τέρμα του Ολυμπιακού πέτυχε στο 68ο λεπτό ο Οφορίκουε.

Στον άλλο αγώνα του τέταρτου ομίλου, η Ρεαλ Μαδρίτης εκτός έδρας νίκησε άνετα με 2-0 την Πόρτο.

Η βαθμολογια μετά απο δυο αγώνες Ρεαλ Μαδρίτης 6, Ρόζενμποργκ και Ολυμπιακός 3 βαθμοί, Πόρτο χωρίς βαθμούς.

-Στο ντέρμπυ της χθεσινής αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λήγκ η Μάντσεστερ Γιουναϊτεντ νίκησε με 3-2 την Γιουβέντους ενω η κάτοχος του τίτλου Ντόρτμουντ επικράτησε με 4-1 της Σπάρτα Πράγας.

Λίρς Βελγίου             -Σπόρτιγκ Λισ.   1-1

-Την Ντίναμπουργκ αντιμετωπίζει στις 9 το βράδυ στην Λετονία η ΑΕΚ στον επαναληπτικό αγώνα για το Κύπελλο Κυπελλούχων. Τυπικό χαρακτήρα θα έχει το αποψινό παιχνίδι αφου η Ενωση στο πρώτο παιχνίδι είχε νικήσει με 5-0 στην Νεα Φιλαδέλφεια.

-Την ήττα γνώρισαν χθες το βράδυ ΑΕΚ και ΠΑΟΚ στην 3η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ εχασε στην Μπολώνια με 70-67 απο την Τιμ Σύστεμ ενω ο ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη ηττήθηκε με 76- 72 απο την Ισπανική Εστουντιάντες.

Στις 9 το βραδυ ο Ολυμπιακός στο στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, πάντα για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκα αντιμετωπίζει την Γαλλική Λιμόζ.

Αντίθετα με το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, χθες, οι τρεις ελληνικές ομάδες που αγωνίστηκαν στο Κύπελλο Κόρατς νίκησαν.

Το Περιστέρι στην έδρα του επικράτησε με 82-62 της Ισραηλινής Εριτζιλία ενω το Σπόρτιγκ στα Πατήσια νίκησε στην παράταση με 89-87 την Τουρκική Τούμποργκ. Στην Σλοβενία, ο Αρης νίκησε με 71-53 την Μάριμπορ.

Τέλος στις 3 το μεσημέρι στο Κέντρο Εκπαιδεύσεως Ιππασίας στο Γουδί, αρχίζει ο τελικός του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ιππασίας Κεντρικής Ευρώπης, με συμμετοχή αθλητών και αθλητριών απο 17 χώρες.