Antenna: Sports News in Greek (AM), 98-01-15

Antenna Sports News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

Last Updated: Thursday, 15-Jan-98 11:35:37

Ο Προεδρος της Δημοκρατίας Κωστής Στεφανόπουλος θα τεθεί, σύμφωνα με πληροφορίες, επικεφαλής της Εθνικής Επιτροπής για την Ολυμπιάδα του 2004, ενω ο πρόεδρος και τα μέλη της Οργανωτικής Επιτροπής, η οποία θα έχει την εκτελεστική ευθύνη της διοργάνωσης, θα ανακοινωθούν το αργότερο σε 10 ημέρες.

Την προσεχή εβδομάδα, στη Βουλή θα κατατεθεί το Νομοσχέδιο για την σύσταση του Οργανωτικού σχήματος για την διοργάνωση των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004.

Ο Παναθηναϊκός σε φιλικό αγώνα στο Ολυμπιακό Στάδιο μπροστά σε 10 χιλιάδες θεατές νίκησε τον Αγιαξ με 3-1. Τα γκολ των πρασίνων πέτυχαν οι Γεωργιάδης του Χαραλάμπους, Λαγωνικάκης και Αλεξούδης.

Οπαδοί του Παναθηναϊκού, χωρίς λόγο, έκαναν ζημίες στο Ολυμπιακό Στάδιο μετά την λήξη του αγώνα.

Εντός της εβδομάδας θα ολοκληρωθεί η μεταγραφή του Πολωνού επιθετικού της Καβάλας Ιγκορ Σιμπνιέφσκι στον Παναθηναϊκό.

Ο Ντέμης Νικολαϊδης που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού θα απουσιάσει απο το Κυριακάτικό ντέρμπυ της ΑΕΚ με τον ΠΑΟΚ. Καταβάλλεται πλεον προσπάθεια για να δώσει το παρών στο ντέρμπυ με τον Ολυμπιακό στις 2 Φεβρουαρίου.

Ο Πέτρος Πασσαλής ανανεωσε χθες για πέντε ακόμη χρόνια την συνεργασία του με τον Ολυμπιακό εναντι του ποσού των 200 εκατομμυριων δραχμών.

Στο μπάσκετ, η ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ νίκησαν χθες το βράδυ για την 12η αγωνιστική (2η της δεύτερης φάσης) του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η Ενωση στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων κέρδισε μετά απο συναρπαστικό παιχνίδι την Τουρκική Ούλκερ με 81-73 στην παράταση. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 71-71.

Στην Θεσσαλονίκη, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 85-76 της Γαλλικής Λιμόζ, έχοντας κορυφαίο τον Στογιάνκοβιτς που πέτυχε 36 πόντους.

Σήμερα στις εννεα και τέταρτο στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλιας ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Κροάσια του Σπλίτ.

Σ'αλλα χθεσινά παιχνίδια για την Ευρωλίγκα είχαμε

• Εφές Πίλσεν-Πε-τε-τε Αγκυρας 74-68
  • Ορτέζ-Ρασίγκ Παρί 61-64
  • Τιμ Σύστεμ-Παρτιζάν Βελιγραδίου 85-82

Νίκησαν και οι τρείς ελληνικές ομάδες, χθες, στους πρώτους αγώνες για την φάση των 16 του Κυπέλλου Κόρατς.

Ο Αρης επικράτησε στην Θεσσαλονίκη με 102-66 επι της Βέντσπλις απο την Λεττονια, το Περιστέρι κέρδισε με 76-57 την Γιουγκοσλαβική Μπουντο-τσνοστ και ο Παπάγου με 79-76 νίκησε την Τουρκική Κομπασάν.

Οι επαναληπτικές συναντήσεις είναι στις 21 Ιανουαρίου.

Μετά το τέλος του χθεσινού αγώνα με την Βέντσπλις ο Χοσέ Πικουλίν Ορτίθ δήλωσε οτι αποχωρεί οριστικά απο τον Αρη.

Η εθνική μας ομάδα πόλο των ανδρών έχασε με 5-3 απο την Αυστραλία και τώρα θα διεκδικήσει μια θέση απο την 5η εως την 8η στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που γίνεται στο Πέρθ της Αυστραλίας.

Την ίδια τύχη είχε και η εθνική μας ομάδα πολο των γυναικών που έχασε στο καθοριστικό αγώνα με 8-6 απο την Ρωσία και τώρα θα παίξει κι'αυτή για τις θέσεις 5-8.

Ο Αρης στο πρώτο αγώνα για τον δεύτερο γύρο του Κυπέλλου Πρωταθλητριων στο βόλλεϋ έχασε στην Φινλανδία με 3-2 σετ απο την Ραϊσόν.

Την ήττα γνώρισε και ο Ολυμπιακός στο Βέλγιο με 3- 0 σετ απο την Λένικ, για το Κύπελλο Κυπελλούχων.

Αντίθετα για το Κύπελλο Συνομοσπονδιας η Ορεστιάδα νίκησε με 3-0 σετ την Ολλανδική Αλκομ Καπέλλε.

Στις γυναίκες, τα Βριλήσσια-για το Κύπελλο Πρωταθλητριών-νίκησε στην Τσεχία με 3-2 σετ την 'Ολυμπ ενω για το Κύπελλο Κυπελλούχων ο Παναθηναϊκός έχασε στο Βέλγιο με 3-1 σέτ απο την Τόνγκερεν. Στην Θεσσαλονίκη ο Φιλαθλητικός- για το Κύπελλο Συνομοσπονδίας-έχασε με 3-0 σετ απο την Γαλλική Μυλούζ.

Δεν πραγματοποιήθηκε χθές (αιτια η ομίχλη που επικρατούσε στην περιοχή) το εξ'αναβολής παιχνίδι της Δεύτερης Εθνικής Κατηγορίας ανάμεσα στον Εδεσσαϊκό και την Λάρισα.

Με την 10η αγωνιστική συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Τρίτης Εθνικής Κατηγορίας στο ποδοσφαιρο. Τα αποτελέσματα