Browse through our Interesting Nodes of Museums in Greece Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923) Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923)
Thursday, 18 April 2024

Athens News Agency: News in Greek, 09-01-11

Athens News Agency: News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

• [01] Μάχη δικεφάλων

Η ΑΕΚ, που βρίσκεται εν μέσω διοικητικών εξελίξεων, υποδέχεται αυτή την ώρα στο ΟΑΚΑ τον φιλόδοξο ΠΑΟΚ, σε έναν αγώνα ανοικτό σε κάθε αποτέλεσμα.

Σε εξέλιξη είναι και ο αγώνας του Άρη με τον Εργοτέλη στο "Κλεάνθης Βικελίδης".

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Ηρακλής μέσα στο Ηράκλειο τη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα. Η ομάδα του Κατσαβάκη νίκησε 3-2 τον ΟΦΗ, που πλέον βυθίζεται στον βαθμολογικό πίνακα. Δύο γκολ σημείωσε ο Κωνσταντίνου (21', 29') και ένα ο Κατσαμπής (68'), ενώ για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Εντόι (20'), Κοστόφσκι (57΄).

«Ποδαρικό» στις νίκες μέσα στο 2009 έκανε απόψε η Λάρισα. Το θεσσαλικό συγκρότημα επικράτησε 2-1 του Αστέρα Τρίπολης στο Αλκαζάρ και παρέμεινε στο «κόλπο» της Ευρώπης. Τα τέρματα των νικητών πέτυχαν οι Ζουράφσκι (38`) και Φωτάκης (70`), ενώ για τον Αστέρα μείωσε ο Καούνος στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Νίκη «ανάσα» πήρε ο Θρασύβουλος μέσα στη Φυλή, αφού κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1 από τον Λεβαδειακό, παρ' όλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Λεονάρντο στο 2'. Στο 61' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ανδράλα, και οι Παρασκευαϊδης (αυτογκόλ) στο 71', Κόζλεϊ στο 73' «πέτυχαν» την ανατροπή.

Στους χθεσινούς αγώνες: Ο Ολυμπιακός διατήρησε το απόλυτο των επιτυχιών στο γήπεδο Καραϊσκάκη, καθώς σε αγώνα για τη 17η ημέρα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα, νίκησε 2-1 την Ξάνθη. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Σταθάκη στο 16' και πλασέ του Γκαλέτι στο 19', ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 27' με τον Ζουέλα. Στο 69' ο σκόρερ της Ξάνθης αποβλήθηκε, σε φάση που ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι, το οποίο έχασε ο Γκαλέτι.

Ο Παναθηναϊκός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, έφυγε τελικά με το «τρίποντο» από τη Θράκη. Η ομάδα του Τεν Κάτε επικράτησε 3-1 του Πανθρακικού και προσωρινά σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 33 βαθμούς όσους έχει και ο ΠΑΟΚ. Τα τέρματα των νικητών πέτυχαν οι Σαλπιγγίδης (24`), Μάντζιος (63`) και Ζιλμπέρτο Σίλβα (90`+), ενώ των γηπεδούχων ο Πονσέ (5΄).

Την πρώτη νίκη μέσα στο 2009, πέτυχε ο Πανιώνιος. Οι Νεοσμυρνιώτες επικράτησαν 2-0 του Πανσερραϊκού και παρέμειναν σε τροχιά Ευρώπης αφού προσωρινά «έπιασαν» την ΑΕΚ στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 25 βαθμούς. Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Εστογιάνοφ (22`) και Κουμορτζί (75`).