The Hellenic Radio (ERA): News in Greek, 03-08-31

The Hellenic Radio (ERA): News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

31/8/2003 10:05:00 μμ

Εντυπωσιακή αλλαγή στάσης από την Τουρκία στο θέμα της επαναλειτουργίας της θεολογικής σχολής της Χάλκης, που εκκρεμεί επί 32 χρόνια, δύο 24ωρα μετά τη συνάντηση του Οικουμενικού Πατριάρχη με τον Ερντογάν. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Τούρκος υπουργός Παιδείας Χουσεϊν Τσελίκ, μίλησε σήμερα για υποχρέωση του υπουργείου του να παράσχει κάθε διευκόλυνση σε όσους επιζητούν την λειτουργία Σχολής θεολογίας της θρησκείας τους. Ακόμη, ο κ.Τσελίκ χαρακτήρισε "απαράδεκτη" τη λογική ότι "δεν μπορεί να επιτραπεί η λειτουργία Σχολής χριστιανικής θεολογίας στην Τουρκία". Σε δημοσίευμα της εφημερίδας Μιλλιετ, εν τω μεταξύ, αναφέρεται ότι η τουρκική κυβέρνηση είναι αποφασισμένη να προχωρήσει ακόμα και σε συνταγματικές τροποποιήσεις, προκειμένου να αρθούν τα πάσης φύσεως εμπόδια που μπορεί να τεθούν στην επαναλειτουργία της Θεολογικής σχολής της Χάλκης.

[02] Α΄Εθνική: Καταιγιστικός ο Ολυμπιακός

31/8/2003 11:00:00 μμ

Πολύ εύκολο απόγευμα πέρασε ο Ολυμπιακός με αντίπαλο τον Ακράτητο. Οι πρωταθλητές, που έπαιξαν λόγω τιμωρίας στον Πύργο, επικράτησαν εύκολα με 7-0 της ομάδας των Ανω Λιοσίων. Στην Κρήτη, πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση, ιδίως μετά το 30΄, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 του ΟΦΗ στο Ηράκλειο. Στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ αν και έπαιξε για περισσότερο από μία ώρα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Τοχούρογλου, επικράτησε με 2-0 του Αιγάλεω. Στου Χαριλάου ο Αρης επικράτησε με 3-0 της Προοδευτικής με τρία γκολ του Κυζερίδη. Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε στην Ξάνθη η αναμέτρηση της τοπικής ομάδας με τον Πανιώνιο. Το Σάββατο μεγάλη νίκη με 3-1 πέτυχε ο Πανηλειακός επί της Χαλκηδόνας, ενώ ο Ηρακλής έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το γήπεδο της Καλλιθέας. Τέλος η ΑΕΚ παίζοντας στη Ν. Σμύρνη, με τον Ιωνικό, κατάφερε να επιβληθεί της ομάδας της Νίκαιας, με 3-0.

31/8/2003 9:02:00 μμ

Αυλαία την Κυριακή, για το Παγκοσμίο Πρωτάθλημα Στίβου ανδρών-γυναικών στο Παρίσι με την ομάδα της σκυταλοδρομίας 4χ400 ανδρών να κατακτά την έβδομη θέση στον τελικό του αγωνίσματος, παρά τη φιλότιμη προσπάθεια που κατέβαλαν οι αθλητές μας. Η ελληνική αποστολή επιστρέφει αύριο Δευτέρα στη χώρα μας, με τέσσερα μετάλλια στις αποσκευές της (ένα χρυσό, ένα ασημένιο και δύο χάλκινα). Η άφιξη στο αεροδρόμιο "Ελευθέριος Βενιζέλος" της Αθήνας είναι προγραμματισμένη για της 17.45 το απόγευμα με την πτήση (202) της Ολυμπιακής Αεροπορίας.

Μαραθώνιος γυναικών

Η Κάθριν Ντερέμπα από την Κένυα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Μαραθώνιο. Η Ντερέμπα κάλυψε την διαδρομή σε 2 ώρες 23 λεπτά και 55 δεύτερα, πραγματοποιώντας ρεκόρ αγώνων, αφήνοντας δεύτερη την Γιαπωνέζα Μιζούκι Νογκούτσι (2.14:14) και τρίτη την συμπατριώτισσα της Μασάκο Τσίμπα (2.25:09).

800 μέτρα ανδρών

Ο Αλγερινός Ντζαμπίρ Σαϊντ-Γκουερνί κατέλαβε την πρώτη θέση στον τελικό των 800 μέτρων. Ο Σαϊντ-Γκουερνί κάλυψε την απόσταση σε 1:44.81 αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον Γιούρι Μπορζακόφσκι από την Ρωσία με 1:44.84 και στην τρίτη τον Μπουλαενί Μουλαουτζί από την Νότια Αφρική με 1:44.90.

4χ100 ανδρών

Οι Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στην σκυταλοδρομία 4χ100μ ανδρών. Η ομάδα των ΗΠΑ αποτελούμενη απ΄τους Τζον Κάπελ, Μπέρναρντ Ουίλιαμς, Ντάρβις Πάτον και Τζόσουα Τζ. Τζόνσον, τερμάτισε σε 38.06, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τη Βρετανία με 38.08 και στην τρίτη τη Βραζιλία με 38.26.

1500 γυναικών

Η Ρωσίδα Τατιάνα Τομάσοβα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 1.500μ γυναικών, αφού τερμάτισε σε 3 λεπτά 58.52. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Τουρκία με την Σουρέγια Αϊχάν και το χάλκινο η Βρετανία με την Χέιλι Τούλετ.

Υψος γυναικών

Η Εστρι Κλοέτ διατήρησε και στο Παρισι τον τίτλο της παγκόσμιας πρωταθλήτριας που είχε κατακτήσει για πρώτη φορά στο Εντμοντον το 2001. Η Νοτιοαφρικανή άλτρια του ύψους, εντυπωσίασε κατά την τελευταία ημέρα (9η) των αγώνων του παγκοσμίου πρωταθλήματος, αφού υπερέβη τα 2.06μ στον τελικό του αγωνίσματος και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Μάλιστα δοκίμασε τρεις φορές στα 2.10μ, χωρίς τελικά να τα καταφέρει, να καταρρίψει το παγκόσμιο ρεκόρ. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Ρωσίδα Μαρίνα Κούπτσοβα και το χάλκινο η Σουηδή Καϊσα Μπέρκβιστ.

5000 μέτρα ανδρών

Ο Κενυάτης Ελιούντ Κιπτσόγκε στέρησε από τον Χικάμ Ελ Γκερούζ το δεύτερο χρυσό μετάλλιο. Στον τελικό των 5.000μ ο Κενυάτης δρομέας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, αφήνοντας δεύτερο τον Μαροκινό αντίπαλό του, ο οποίος μετά τη νίκη του στα 1.500μ στόχευε να διπλασιάσει τις επιτυχίες του. Τρίτος κατετάγη ο Αιθίοπας, Κενενίσα Μπέκελε, ο νικητής των 10.000μ.

4χ400 γυναικών

Η ομάδα σκυταλοδρομίας 4χ400μ γυναικών των ΗΠΑ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του αγωνίσματος. Το ασημένιο πήρε η Ρωσία και το χάλκινο η Τζαμάικα. Την ομάδα των ΗΠΑ, η οποία τερμάτισε σε 3:22.63, αποτελούσαν οι Μελίσα Μπαρμπέρ, Ντεμέτρια Ουάσινγκτον, Μάιλς Κλαρκ και Σάνια Ρίτσαρτς.

4χ400 ανδρών

Την 7η θέση κατέκτησε η εθνική μας ομάδα σκυταλοδρομίας 4χ400μ ανδρώ στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου. Η ομάδα μας αποτελείτο από τους Στέλιο Δημότσιο, Τάσο Γκούση, Παναγιώτη Σαρρή και Περικλή Ιακωβάκη. Την πρώτη θέση στα 4χ400μ, με τα οποία έπεσε και η αυλαία της 9ης και τελευταίας ημέρας του παγκοσμίου πρωταθλήματος, κατέκτησε η ομάδα των ΗΠΑ, ενώ δεύτερη κατετάγη η Γαλλία και τρίτη η Τζαμάικα.

[04] Β΄Εθνική: Στην κορυφή Καλαμαριά και Σέρρες

31/8/2003 8:30:00 μμ

Μόνες στη κορυφή της βαθμολογίας βρέθηκαν μετά την ολοκλήρωση και της δεύτερης αγωνιστικής στη Β΄ εθνική κατηγορία η Καλαμαριά και ο Πανσερραϊκός. Η Καλαμαριά πέρασε νικηφόρα από την Κέρκυρα, ενώ ο Πανσερραϊκός από την έδρα του νεοφώτιστου Ποσειδώνα Νέων Πόρων.

Γιάννινα-Λεβαδειακός 1-1

Εργοτέλης-Παναχαϊκή 2-0

Καλαμάτα-Ατρόμητος Αθηνών 3-2

Κέρκυρα-Απόλλων Καλαμαριάς 2-3

Εθνικός Αστέρας-Απόλλων Αθ. 0-0

Πατραϊκός-Κασσάνδρα 2-2

Ποσειδών Πόρων- Πανσερραϊκός 0-1