• [07] Διεκόπη ο αγώνας στο "Κλέανθης Βικελίδης"

[01] Ποδόσφαιρο (Ελλάδα)

Νικητής του ντέρμπι ο... Ολυμπιακός!

15/5/2005 10:54:00 μμ

Συντάκτης: Στάθης Πετρόπουλος

Ο καιρός έχει γυρίσματα και το φετινό πρωτάθλημα είναι γεμάτο από τέτοια, καθώς η βαθμολογική εικόνα του είναι αλλοπρόσαλλη, ευτυχώς όμως με την καλή έννοια! Το σκηνικό ξεκίνησε να στήνεται πριν μερικούς μήνες όταν ο Ολυμπιακός με τους εφτά βαθμούς προβάδισμα, βρέθηκε με συνοπτικές διαδικασίες τρίτος και προ του κινδύνου να μην συμμετάσχει στο Τσάμπιονς Λιγκ. Σήμερα μετά το πέρας της 29ης αγωνιστικής η οποία είναι η προτελευταία αυτού του πρωταθλήματος, οι "ερυθρόλευκοι" έχουν εξασφαλίσει την συμμετοχή τους στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης και βρίσκονται ένα βήμα μακριά από τον στόχο του τίτλου, καθώς είναι μόνοι στην κορυφή του πίνακα. Ο Μπάγεβιτς δεν έχει πλέον την δικαιολογία πως η ομάδα δεν κρατάει την τύχη της στα χέρια της, βέβαια έχει το προβάδισμα για το πρωτάθλημα και εκεί δεν χρειάζονται δικαιολογίες, ενώ από την άλλη ο Παναθηναϊκός θα πρέπει να βρει ένα πειστικό ελαφρυντικό για το πώς χάθηκε η "κούπα". Η ΑΕΚ το καλύτερο που θα έχει να κάνει θα είναι να τελειοποιήσει την τακτική του "δεν πάμε για πρωτάθλημα" και του χρόνου ίσως να το πάρει.

Χαλαρά, δεν τελειώσαμε!

Θεωρίες και σενάρια! Εδώ και έναν μήνα το μόνο που ακούγεται για αυτό το πρωτάθλημα είναι σενάρια! Μπαράζ, τριπλές ισοβαθμίες, συμφωνημένα ματς, ένας βαθμός εδώ, ένας εκεί και το σηκώνουμε! Όμως αυτό το πρωτάθλημα έχει διαψεύσει πολλούς και θα ήταν αφελές για όλους να το θεωρήσουν τελειωμένο πριν τελικά όντως το σηκώσει ο "Τζόλε", ο Μπασινάς ή ο Κατσουράνης! Σύμφωνοι, αυτή η αγωνιστική ήταν καθοριστική και οι Πειραιώτες πήραν το "πάνω χέρι", όμως η δίψα του Ηρακλή για Ευρώπη, είναι μικρότερη από εκείνη του Ιωνικού για σωτηρία ή μήπως το "πάρτι τίτλου" που έκαναν απόψε οι φίλοι του Ολυμπιακού ήταν διαφορετικό από εκείνο που είχε στήσει η ΑΕΚ στο ματς με τον Ιωνικό; Πλεονέκτημα είχαν πολλοί μέχρι σήμερα σε αυτό το πρωτάθλημα και όσοι το είχαν, το έχασαν, οπότε ας κρατήσουμε μια "πισινή" και ας περιμένουμε μια εβδομάδα. Τότε εκείνοι που θα πανηγυρίζουν δεν θα το κάνουν τζάμπα!

Απολαυστικό βράδυ για τον Ολυμπιακό

Στα της αγωνιστικής πάντως οι "ερυθρόλευκοι" σίγουρα χάρηκαν την νίκη επί του Πανιωνίου με 3-0, σε ένα ματς που ο Ολυμπιακός έπαιξε πραγματικά καλά και θύμισε την ομάδα προ κοιλιάς! Ακόμη περισσότερο όμως χάρηκαν το 0-0 της Λεωφόρου! Εκεί που το, σαν καλοκαιρινό φιλικό, ντέρμπι, ελέω τιμωρίας φυσικά, βρήκε τους "πρασίνους" να τα βάζουν με την τύχη τους για το "μαγικό", διπλό δοκάρι του Μιχάλη Κωνσταντίνου και τους "κιτρινόμαυρους" να τα βάζουν με τον Βασσάρα για το παίζεται" στην φάση της ανατροπής του Μπούρμπου από τον Μορίς. Στα υπόλοιπα της 29ης αγωνιστικής εκείνο που αναμφίβολα ξεχωρίζει είναι η αυτοκτονία του Άρη.

Οι οπαδοί της ιστορικής ομάδας δεν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων, δεν άντεξαν το βάρος της σημασίας του αγώνα με τον Ηρακλή και με τα έκτροπα που δημιούργησαν απόψε, κατάφεραν να χάσουν κάθε δικαιολογία που θα δικαιούτο να χρησιμοποιήσει η ομάδα τους για τον διαφαινόμενο υποβιβασμό. Η οριστική διακοπή του αγώνα, είναι σχεδόν βέβαιο πως θα έχει αρνητικές συνέπειες για τους "κιτρινόμαυρους", την ίδια στιγμή που ο Απόλλωνας της Καλαμαριάς αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ και κατάφερε να "κλέψει" μέσα σε ένα λεπτό τρεις βαθμούς σωτηρίας.

Ιωνικός και ΟΦΗ, ικανοποιήθηκαν αλλά κακοποίησαν το ποδόσφαιρο με το 0-0 τους στην Νίκαια και όπως όλα δείχνουν θα κυνηγήσουν καλύτερη τύχη στην Α' Εθνική την νέα περίοδο. Τέλος μια θέση στο UEFA θα κυνηγήσουν Αιγάλεω και Ηρακλής, με τους Αθηναίους να έχουν το προβάδισμα μετά την σημερινή νίκη επί της Χαλκηδόνας και τους Θεσσαλονικείς να έχουν το μειονέκτημα πως το εισιτήριό τους για την Ευρώπη θα πρέπει να "σφραγιστεί" σε ένα ματς τίτλου για τον Ολυμπιακό!

Αρης-Ηρακλής διεκόπη*

(41΄ Κουεμάχα - 27΄ Ιωάννου, 32΄ Φορτούζι)

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 0-0

Ολυμπιακός-Πανιώνιος 3-0

(56΄ Καφές, 67΄ Οκκάς, 71΄ Καστίγιο)

Απόλλων Καλαμαριάς-ΠΑΟΚ 2-1

(68΄, 69΄ Κλέιτον - 6΄ Μίετσελ)

Αιγάλεω-Χαλκηδόνα 2-1

(6΄ πεν. Μπάρκογλου, 54΄ Νικολόπουλος - 45΄ Κορακάκης)

16 γκολ: Λουτσιάνο (Ξάνθη)

14 γκολ: Κωνσταντίνου (Παναθηναϊκός), Σαλπιγγίδης (ΠΑΟΚ)

12 γκολ: Μπάρκογλου (Αιγάλεω), Μαχλάς (ΟΦΗ)

11 γκολ: Σοάρες (ΑΕΚ),Ογκουνσότο (Εργοτέλης), Ριβάλντο (Ολυμπιακός)

10 γκολ: Κατσουράνης (ΑΕΚ), Ζιοβάνι (Ολυμπιακός)

9 γκολ: Κλέιτον (Απόλλωνας Καλαμαριάς), Ηλιόπουλος (Χαλκηδόνα)

8 γκολ: Λυμπερόπουλος (ΑΕΚ), Τσίγκας (Καλλιθέα), Παπαδόπουλος (Παναθηναϊκός), Ζαχαρόπουλος (Χαλκηδόνα)

[02] Ποδόσφαιρο (Διεθνές)

Ολοκληρώθηκε η Πρεμιερσιπ

15/5/2005 7:51:00 μμ

Πηγή: ΑΠΕ

Η Μίντλεσμπρο είναι η ομάδα που μαζί με τις Λίβερπουλ και Μπόλτον θα εκπροσωπήσουν την Αγγλία στο κύπελλο UEFA της ερχόμενης περιόδου, αφού κατάφερε να αποσπάσει το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στη σημερινή εκτός έδρας αναμέτρηση με την Μάντσεστερ Σίτι αφήνοντας εκτός Ευρώπης την Σίτι αλλά και τη Τότεναμ, που αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με τη Μπλάκμπερν. Όσον αφορά την ουρά, η Γουέστ Μπρομγουιτς Άλμπιον, έγινε σήμερα η πρώτη ομάδα από καταβολής της πρέμιερ λιγκ, που κατάφερε να παραμείνει στην κατηγορία ενώ βρισκόταν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα στη «boxing day» (26 Δεκεμβρίου). Η ομάδα του Μπέρμιγχαμ επικράτησε 2-0 της Πόρτσμουθ για την 38η και τελευταία αγωνιστική της πρέμιερ λιγκ και έφτασε τους 34 βαθμούς. Στην Ντιβίζιον 1 θα αγωνίζονται από τη νέα σεζόν, η Κρίσταλ Πάλας, η Νόριτς και η Σαουθάμπτον, που υποβιβάστηκε μετά από 27 χρόνια συνεχούς παρουσίας στην πρώτη κατηγορία.

Αποτελέσματα - σκόρερ

Μπέρμιγχαμ-Αρσεναλ 2-1

(80΄ Παντιάνι, 90΄ Χέσκι - 88΄ Μπέργκαμπ)

Μπόλτον-Εβερτον 3-2

(53΄ Ζαϊντι, 61΄ Ντέιβις, 66΄ Γιαννακόπουλος - 9΄ Καχίλ, 63΄ Κάρλσεϊ)

Τσάρλτον-Κρίσταλ Πάλας 2-2

(30΄ Χιούζ, 82΄ Φόρτσιουν - 58΄ Φρίντμαν, 71΄ πεν. Τζόνσον)

Φούλαμ-Νόριτς 6-0

(10΄, 86΄ ΜακΜπράιντ, 35΄ Μπούμπα Ντιόπ, 54΄ Νάιτ, 72΄ Μαλμπράνκ, 90΄ Κόουλ)

Σαουθάμπτον-Μάντσεστερ Γ. 1-2

10΄ αυτ. ΟΣι - 19΄ Φλέτσερ, 63΄ Φαν Νίστελροϊ)

Τότεναμ-Μπλάκμπερν 0-0

Γουέστ Μπρομ-Πόρτσμουθ 2-0

(58΄ Χόρσφιλντ, 75΄ Ρίτσαρντσον)

Βαθμολογία (ΤΕΛΙΚΗ)

Τσέλσι 95 -Πρωταθλήτρια

Αρσεναλ 83 -Τσάμπιονς Λιγκ (όμιλοι)

Μάντσεστερ Γ. 77 -Τσάμπιονς Λιγκ (προκρ.)

15/5/2005 9:24:00 μμ

Χωρίς να αγχωθεί ιδιαίτερα και χωρίς να υπερβάλει εαυτό, ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη από τον Πανιώνιο με 3-0, μέσα στο κατάμεστο Καραϊσκάκη που περίμενε ακόμη και μετά το τέλος του αγώνα για να πανηγυρίσει την ισοπαλία στο ντέρμπι. Η χρονική διαφορά των δύο αγώνων κράτησε τους χιλιάδες φίλους των "ερυθρολεύκων" στις θέσεις τους και μόλις το 0-0 εξακριβώθηκε από διάφορα ραδιοφωνάκια ο αγωνιστικός χώρος γέμισε από κόσμο που πανηγύριζε την πρωτοπορία! Όσο για τον αγώνα αυτός εξελίχτηκε σε μια τυπική διαδικασία αν και σίγουρα δεν ήταν έτσι. Οι "ερυθρόλευκοι" όπως σε κάθε αγώνα μέσα στο γήπεδό τους, κυνήγησαν από το ξεκίνημα κιόλας το γρήγορο γκολ, όμως όπως σχεδόν σε κάθε αγώνα στις τελευταίες αγωνιστικές, δεν το κατάφεραν. Το θετικό ωστόσο του σημερινού ματς ήταν πως δεν έδειξαν να αγχώνονται όσο τις προηγούμενες φορές.

Υπομονή και επιτυχία

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης βρήκαν τους γηπεδούχους σε μια μόνιμη επίθεση, όμως όχι και τόσο ψύχραιμους! Οι επιλογές όταν έφταναν στην περιοχή του Στρακόσια, κάτι που ήταν εύκολο, ήταν λανθασμένες και ακόμη και όταν δεν συνέβαινε αυτό, είτε ο Αλβανός τερματοφύλακας σταματούσε τις προσπάθειές τους, είτε η τύχη. Σε γενικές γραμμές πάντως η υπεροχή του Ολυμπιακού ήταν δεδομένη, όμως οι πρώτες καλές στιγμές για το πρώτο μέρος τουλάχιστον ήρθαν μετά το μισάωρο. Στο 33' ο Καφές έκανε ένα σουτ που ο Στρακόσια έδιωξε με υπερένταση και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γεωργάτος έκανε σέντρα από τα αριστερά και το σουτ του Οκκά απέκρουσε εξ επαφής ο Αλβανός τερματοφύλακας. Το αποκορύφωμα των ευκαιριών φυσικά ήταν το δοκάρι του Ριβάλντο σε φάουλ στο 42', ωστόσο μάλλον το χρονικό σημείο που ήρθε αυτό δεν άγχωσε περισσότερο τους "ερυθρόλευκους".

"Περίπατος"

Στην επανάληψη η είσοδος του Καστίγιο άλλαξε τα δεδομένα και έκανε τον Ολυμπιακό πιο επιθετικό και με πιο σωστό τρόπο. Δύο λεπτά μετά την είσοδό του ο Οκκάς έκανε εξαιρετική προσπάθεια μέσα στην περιοχή του Πανιωνίου και αφού πέρασε όποιον βρέθηκε μπροστά του, έδωσε στον Καφέ που άνοιξε το σκορ με εκπληκτικό σουτ. Η παρουσία του Καφέ για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του, σήμανε την επιστροφή του καλού κέντρου του Ολυμπιακού και αυτό ήταν κάτι που φάνηκε απόψε στο Καραϊσκάκη. Οι καλοί συνδυασμοί των δύο παικτών μάλιστα ήταν και αυτοί που "καθάρισαν" το ματς, αφού δέκα λεπτά μετά το 1-0 ο Καφές πήρε τον ρόλο του δημιουργού και ο Οκκάς με κοντινό πλασέ "έγραψε" το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 71' ο Καστίγιο μετά από φάουλ του Τζόρτζεβιτς και όμορφη ενέργεια του Ριβάλντο. Μέχρι το φινάλε ο Ολυμπιακός έχασε μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία με τον Ριβάλντο και τον Οκκά.

Διαιτητής: Τσίκινης

Κίτρινες κάρτες: Γαλανόπουλος, Βλτσεκ, Μάντζιος, Εξουζίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Νικοπολίδης, Μαυρογενίδης (54` Καστίγιο), Ανατολάκης, Κωστούλας, Πάντος, Τζόρτζεβιτς, Καφές, Γεωργάτος, Ταραλίδης, Οκκάς (86` Φιλιππάκος), Ριβάλντο (77` Τζιοβάνι).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δημήτρης Μπαρμπαλιάς): Στρακόσια, Βλτσεκ, Ζίμονιτς, Μάκος, Ντομορό, Σμίλιανιτς, Εξουζίδης, Μπρέσκα, Τζιώλης (64` Γουνδουλάκης), Γαλανόπουλος, Ναλιτζής (53` Μάντζιος).

[04] Ποδόσφαιρο (Ελλάδα)

"Ξέμειναν" στο 0-0...

15/5/2005 8:44:00 μμ (Τελευταία ενημέρωση: 15/5/2005 9:19:15 μμ)

Συντάκτης: Δημήτρης Αλεξόπουλος

Σε ένα παιχνίδι που τον πρώτο ρόλο είχε η καλή αμυντική λειτουργία των δύο ομάδων, Παναθηναϊκός και ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι άνευ τερμάτων. Οι δυο αντίπαλοι προσπάθησαν να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα, κάτι που το κατάφεραν και με το παραπάνω, αλλά παράλληλα έχασαν και δυο πολύτιμους βαθμούς μία αγωνιστική πριν το τέλος του πρωταθλήματος. Ο Παναθηναϊκός θέλει τώρα νίκη στην Κρήτη επί του ΟΦΗ και ήττα του Ολυμπιακού στον Ηρακλή για να πάρει το πρωτάθλημα., που μετά τη νίκη του επί του Πανιώνιου φαντάζει το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο. Από την άλλη πλευρά η Ένωση χάνει οριστικά το τρένο του Champions League, έκτος και αν γίνει το θαύμα και την τελευταία αγωνιστική χάσουν και ο Παναθηναϊκός στη Κρήτη αλλά και ο Ολυμπιακός στη Θεσσαλονίκη.

Ευκαιρίες και φωνές

Η έναρξη του ντέρμπι βρήκε την ΑΕΚ να μπαίνει δυνατά στην αναμέτρηση και να απειλεί με τον Βλάνταν Ίβιτς μόλις στο 2ο λεπτό την εστία των γηπεδούχων, όμως το σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή απέκρουσε ο Γκαλίνοβιτς.

Στο 11 η ΑΕΚ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν ο Σοάρες βρέθηκε μόνος στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού, προσπάθησε να πλασάρει τον Γκαλίνοβιτς όμως ο τελευταίος κατάφερε να διώξει την μπάλα με τα πόδια σώζωντας την ομάδα του από βέβαιη παραβίαση.

Από το 20ο λεπτό και μετέπειτα, οι "πράσινοι" πήραν τον έλεγχο του κέντρου και πίεσαν τους φιλοξενούμενους και έχασαν δυο καλές ευκαιρίες με τον Κωνσταντίνου στο 22 και με τον Παπαόδοπουλο στο 30.

Η μεγάλη ευκαιρία όμως του παιχνιδιού χάθηκε στο 38. Πρωταγωνιστής ο Μιχάλης Κωνσταντίνου που μετά από ωραία προσπάθεια έκανε όμορφο πλασέ από τα πλάγια, αλλά η μπάλα βρήκε πρώτα το οριζόντιο και μετά το δεξί κάθετο δοκάρι του Χιώτη, καταλήγοντας στα χέρια του τερματοφύλακα της Ένωσης.

Στο δεύτερο 45λεπτο η ΑΕΚ μπήκε και πάλι πολύ δυνατά και σε δύο περιπτώσεις θα μπορούσε να παραβιάσει την εστία του Γκαλίνοβιτς, στο 55`, με τον Κατσουράνη και στο 57 με τον Λυμπερόπουλο.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 62, όμως το σουτ του Γκονζάλες έξω από την περιοχή, βρήκε τον γκολκίπερ της ΑΕΚ να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Κωνσταντίνου μετά το φάουλ του Μπασινά, έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Χιώτη.

Η Ένωση απείλησε και πάλι στο 68` όμως ο Γκαλίνοβιτς έξιωξε δύσκολα την μπάλα σε κόρνερ, το δυνατό σουτ του Κατσουράνη έξω από τη μεγάλη περιοχή του Παναθηναϊκού, ο οποίος από το 70` έως και το 85` είχε τέσσερις ευκαιρίες χωρίς όμως να είναι ουσιαστικός.

Τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του 90λεπτου, δυνατό σουτ του Κατσουράνη έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι του Γκαλίνοβιτς, ενώ στη σπουδαιότερη ευκαιρία των "πρασίνων" στο β` ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 88`, δυνατό σουτ του Ολισαντέμπε έξω από τη μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ, ο Χιώτης έπεσε εκπληκτικά στην αριστερή του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ.

Η μεγάλη φάση όμως έγινε στο τέλος του αγώνα όταν ο Μπούρμπος πέρασε τον Μόρις, ο παίκτης της ΑΕΚ ανατράπηκε από τον αμυντικό του Παναθηναϊκού αλλά ο Κύρος Βασσάρας δεν έδωσε το πέναλτι που θα ανέτρεπε όλα τα σενάρια.

Έτσι το 0-0 παρέμεινε με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να «πέσει» στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, δίνοντας στον Ολυμπιακό προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Διαιτητής: Βασσάρας

Κίτρινες κάρτες: Σοάρες, Κώτσιος, Γκονζάλες, Κόντης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλμπέρτο Μαλεζάνι): Γκαλίνοβιτς, Βύντρα (74` Γκέκας), Κώτσιος, Μόρις, Μινχ, Γκούμας, Μπασινάς, Γκονζάλες, Βόουτερ (61` Χαραλαμπίδης), Παπαδόπουλος (64` Ολισαντέμπε), Κωνσταντίνου.

ΑΕΚ (Φερνάντο Σάντος): Χιώτης, Μάλμπασα, Άλβες, Σοάρες (86` Πετκόφ), Ίβιτς (78` Μπούρμπος), Μώρας, Κατσουράνης, Κόντης, Λυμπερόπουλος, Ασουνσάο, Ζούλιο Σέζαρ.

[05] Ποδόσφαιρο (Ελλάδα)

Ένα ικανοποιητικό 0-0

15/5/2005 10:12:00 μμ

Ο Ιωνικός με την νίκη επί της ΑΕΚ την προηγούμενη εβδομάδα χρειαζόταν μόλις έναν βαθμό σήμερα εναντίον του ΟΦΗ, αλλά και οι Κρητικοί με τον Άρη να αυτοκτονεί στο "Κλεάνθης Βικελίδης", δεν αναζητούσαν ουσιαστικά κάτι περισσότερο. Οπότε το 0-0 της Νίκαιας ήρθε μάλλον φυσιολογικά και χωρίς έκπληξη. Οι δύο ομάδες ήθελαν να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους και αυτό ήταν εμφανές, ενώ αν μη τι άλλο, ενδόμυχα γνώριζαν πως και ο αντίπαλος δεν θα "σκιζόταν" για να την παραβιάσει, έχοντας ακριβώς τον ίδιο στόχο! Έτσι οι καλές στιγμές μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού, με τους γηπεδούχους να υπερηφανεύονται (αν αυτό είναι δυνατόν) πως ήταν πιο δραστήριοι κοντά στην εστία του Σηφάκη.

Ιωνικός: Σιημητράς, Οφρυδόπουλος, Βουρεξάκης, Γκούντμαν,Λετιέρι, Γαβριλόπουλος, Ρόκας, Ισά, Ουκάρ, Νατσούρας, Κοϊμπρα

ΟΦΗ: Σηφάκης, Κολιτσιδάκης, Κουνενάκης, Αρβανίτης, Πίτσος, Κουτσουρές, Νταβίνσον, Χατζατριάν, Τόμας, Μαχλάς, Καζαντζής

[06] Ποδόσφαιρο (Ελλάδα)

Με υπογραφή Λουτσιάνο

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι η Ξάνθη πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης, επικρατώντας της Καλλιθέας με 1-0. Το γκολ των νικητών πέτυχε ο... μόνιμος σκόρερ της ακριτικής ομάδας, Λουτσιάνο, ο οποίος γνώρισε για μια ακόμη την αποθέωση από τους φιλάθλους της Ξάνθης. Στις εξέδρες του γηπέδου και ο προπονητής της Γεωργίας και παλιά δόξα του γαλλικού ποδοσφαίρου Αλέν Ζιρές, που παρακολούθησε αγωνιζόμενο τον Μαχράτζε.

Η Ξάνθη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά η σφιχτή άμυνα της Καλλιθέας δεν άφηνε πολλά περιθώρια ... κινήσεως στην περιοχή της. Η Ξάνθη μπορεί να ήταν αδιάφορη βαθμολογικά, αφού έχει εξασφαλίσει την έξοδο της στο ΟΥΕΦΑ, ωστόσο αγωνιστικά κυνηγάει τη νίκη σε όλα τα παιχνίδια, έτσι ώστε να τερματίσει στην τέταρτη θέση που θα είναι και η υψηλότερη στην ιστορία της.

Αυτό το πέτυχε χάρη στο γκολ του Λουτσιάνο στο 62ο λεπτό. Ο Βραζιλιάνος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έφθασε τα 16 γκολ τη φετινή σεζόν, αποδεικνύοντας πως είναι η κυρίαρχη αγωνιστική φυσιογνωμία στο φετινό μικρό θαύμα της ομάδας του Γιάννη Μαντζουράκη.

Διαιτητής: Στυλιαράς (Αιωλοακαρνανίας)

Οι αρχικές συνθέσεις:

Ξάνθη: Πιζανόφσκι, Ζαπρόπουλος, Μαχράτζε, Παβιό, Σίκοφ, Τοροσίδης, Κορδονούρης, Μπαϊκαρά, Κάραμπας, Μελισσάς, Πρίττας, Καζάκης.

Καλλίθέα: Μπαρτζώκας,, Γκεοργκίεφ, Βόκολος, Αγγελόπουλος, Καρατζάς, Κουλακιώτης, Τζωρμπατζάκης, Πέτκοβιτς, Σαββίδης, Αλεξανδρής, Κουτσοσπύρος.

[07] Ποδόσφαιρο (Ελλάδα)

Διεκόπη ο αγώνας στο "Κλέανθης Βικελίδης"

15/5/2005 10:06:00 μμ

Τον υποβιβασμό του Άρη στην Β΄Εθνική υπέγραψαν σήμερα οι οπαδοί της ομάδας της Θεσσαλονίκης. Οι "κιτιρνόμαυροι" φίλαθλοι , με την ανάρμοστη και απαράδεκτη συμπεριφορά τους πριν, αλλά και κατά τη διάρκεια του αγώνα οδήγησαν σε οριστική διακοπή του παιχνιδιού και ενώ ο Ηρακλή ήταν μπροστά στο σκορ με 1-2 (Ιωάννου 27΄ Φορτούζι 32' - Κουμεάχα 41'). Η συνάντηση στιγματίστηκε από τον τραυματισμό δύο ποδοσφαιριστών του "γηραιού" από φιλάθλους των γηπεδούχων, αμέσως μετά την επίτευξη του τέρματος του Αρη και διεκόπη οριστικά μετά από μιάμιση ώρα διαβουλεύσεων και πλέον η τύχη του θα αποφασιστεί στα γραφεία του αθλητικού δικαστή. Αν ο διαιτητής του αγώνα κ. Μπρίακος, έχει αναγράψει στο φύλλο αγώνα ότι η διακοπή του αγώνα έγινε με υπαιτιότητα της γηπεδούχου ομάδας, τότε ο αγώνας θα καταχωρηθεί στον Ηρακλή και από τον Άρη θα αφαιρεθούν τρεις βαθμούς. Σε μια τέτοια περίπτωση ο Άρης αποχαιρετά οριστικά την Α' Εθνική, λόγω της ανεγκέφαλης συμπεριφοράς κάποιων φιλάθλων του. Πάντως θα πρέπει να πούμε ότι οι φίλαθλοι του Άρη πρώτη φορά εφέτος δημιούργησαν επεισόδια κατά τη διάρκεια ενός αγώνα.

[08] Ποδόσφαιρο (Ελλάδα)

Νίκη Ευρώπης το Αιγάλεω

15/5/2005 9:49:00 μμ

Νίκη που υπό προϋποθέσεις μπορεί να μεταφραστεί σε Ευρώπη, πέτυχε το Αιγάλεω. Η ομάδα του Ίλιε Ντουμιτρέσκου, σε αγώνα για την 29η ημέρα επικράτησε 2-1 της Χαλκηδόνας και παρέμεινε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα ανεξάρτητα από την τελική εξέλιξη στον αγώνα του Ηρακλή. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πάρουν το προβάδισμα από πολύ νωρίς. Συγκεκριμένα στο 6ο λεπτό, ο Αγρίτης ανατράπηκε στη μεγάλη περιοχή και ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών κλήθηκε να εκτελέσει ο Μπάρκογλου ο οποίος έδωσε και το προβάδισμα στο Αιγάλεω. Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι έφτασαν στο γκολ της ισοφάρισης, όταν από το κόρνερ του Παππά, ο Κορακάκης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σιντιμπέ διαμορφώνοντας το 1-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Το Αιγάλεω κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης μ` ένα τέρμα στο δεύτερο ημίχρονο όταν στο 54` ο Μπάρκογλου πάσαρε στον Νικολόπουλο και εκείνος με σουτ δεν δυσκολεύτηκε να παραβιάσει για δεύτερη φορά την εστία του Ανδριόλα.

Διαιτητής: Κουκλάκης

Κίτρινες κάρτες: Άγγος, Χάλαρης

ΑΙΓΑΛΕΩ (Ίλιε Ντουμιτρέσκου): Σιντιμπέ, Παπουτσής, Αλεξόπουλος, Εντουσέι, Μανουσάκης, Ψωμάς, Αγρίτης, Φωτάκης, Τσάτσος, Μπάρκογλου, Νικολόπουλος.

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ (Γιώργος Παράσχος): Ανδριόλας, Κουτσοκώστας, Κόρμπος, Παππάς, Κούτσης, Κατεμής, Σωτήρχος, Ζαχαρόπουλος, Σίμος, Κορακάκης, Χάλαρης.

[09] Ποδόσφαιρο (Ελλάδα)

Σώθηκε η Καλαμαριά

15/5/2005 9:28:00 μμ

Στα σαλόνια της Α΄Εθνικής, θα παραμείνει και τη νέα αγωνιστική περίοδο, ο Απόλλωνας Καλαμαριάς, που επικράτησε του ΠΑΟΚ με 2-1. Οι πόντιοι, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ πολύ νωρίς (6΄-Μίετσελ), κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και με δύο τέρματα του Κλέιτον, μέσα σε ένα δίλεπτο (68΄, 69΄) κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Σε συνδυασμό μάλιστα την οριστική διακοπή του αγώνα Άρης - Ηρακλής και την αναμενόμενη τιμωρία των "κίτρινων", η Καλαμαριά καταβένει την τελευταία αγωνιστική στην Αθήνα να παίξει με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, χωρίς να ανησυχεί για το αποτέλεσμα.

Η μεγάλη ανατροπή

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα και στην πρώτη, ουσιαστικά, ευκαιρία του κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ. Ήταν το 6ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο πολύ καλός τον τελευταίο καιρό, Θεοδωρίδης, με όμορφη μπαλιά βρήκε τον Μίετσελ στην... πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων και ο τελευταίος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ζαφειρόπουλου.

Η Καλαμαριά, που ήθελε οπωσδήποτε τη νίκη για να ελπίζει σε παραμονή, κυνήγησε το γκολ και έχασε δύο καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο για να ισοφαρίσει. Η πρώτη στο 8ο λεπτό, όταν ο Βέλα Τζούνιορ βρέθηκε σε καλή θέση αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι καλό, και η δεύτερη στο 13΄ όταν ο Κλέιτον έπιασε ένα καλό σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε σε παίκτες του ΠΑΟΚ και κατέληξε στα χέρια του Φερναντέζ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλαμαριά παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη και έδειξε από νωρίς τις προθέσεις της, που δεν ήταν άλλες από το να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν, και το αποτέλεσμα ήταν όχι μόνο ένα αλλά δυο γκολ, και να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση.

Η αρχή έγινε στο 68΄ όταν ο Κλέιτον βρέθηκε αμαρκάριστος στην μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ και με κοντινή προβολή έκανε το 1-1. Ένα λεπτό αργότερα, ο ίδιος παίκτης με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ «γράφοντας» το 2-1 για τους γηπεδούχους.

Διαιτητής: Νταμπώσης (Πιερίας)

ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ: Ζαφειρόπουλος, Νικολόπουλος, Φυτανίδης, Παπαδόπουλος, Κλέιτον, Ουέλινγκτον, Σπυρόπουλος, Ηλιάδης, Πετκάκης, Χατζί, Βέλα Τζούνιορ

ΠΑΟΚ: Φερναντέζ, Κουτσόπουλος, Εγκωμίτης, Καρυπίδης, Ουντέζε, Βαγγελής, Θεοδωρίδης, Μέγκαχετ, Φουτσίνι, Μίετσελ, Χριστοδουλόπουλος