Visit the Cyprus News Agency (CNA) Archive Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923) Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923)

The Hellenic Radio (ERA): News in Greek, 08-02-17

The Hellenic Radio (ERA): News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

«Λευκή» αγωνιστική

17/2/2008 10:20:00 μμ

Συντάκτης: Δημήτρης Γιαχανατζής

Πηγή: ΑΠΕ

Με την χιονόπτωση σε πρωταγωνιστικό ρόλο διέξηχθησαν τα παιχνίδια της 21ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα. Οι αγώνες Λεβαδειακός-Ηρακλής, ΑΕΚ-Ξάνθη και Ατρόμητος-Παναθηναϊκός που ήταν προγραμματισμένα να γίνουν σήμερα αναβλήθηκαν καθώς τα γήπεδα ήταν καλυμμένα από χιόνι και δεν θα γίνουν ούτε αύριο μετά από σχετική απόφαση της διοργάνωριας αρχής του πρωταθλήματος. Η Σούπερ Λίγκα θα ανακοινώσει τις επόμενες ημέρες την διαξαγωγή αυτών των αγώνων. Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-0 τον Εργοτέλη το Σάββατο και ετοιμάζεται για το παιχν΄δι της Τρίτης κόντρα στην Τσέλσι για το Τσάμπιονς Λιγκ. Με το ίδιο σκορ (1-0) νίκησε και η Λάρισα το Σάββατο τον Πανιώνιο. Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο ΟΦΗ με την νίκη του με 3-0 επί της Βέροιας που ήταν και το σκορ της αγωνιστικής. Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη κερδίζοντας με 2-0 τον Απόλλων Καλαμαριάς, ενώ με το ίδιο σκορ (2-0) νίκησε και ο Άρης τον Αστέρα Τρίπολης και ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Συνοπτικά τα παιχνίδια της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα: Λάρισα-Πανιώνιος1-0 (84 Μετίν) Ολυμπιακός-Εργοτέλης 1-0 (28 Τζόρτζεβιτς) Λεβαδειακός-Ηρακλής Αναβολή ΟΦΗ-Βέροια 3-0 (46, 78 Σφακιανάκης, 53 Πετρόπουλος) ΑΕΚ-Ξάνθη Αναβολή Απόλλων Καλαμαριάς-ΠΑΟΚ 0-2 (29 Λάκης, 85 Ιλιεφ) Αρης-Αστέρας Τρίπολης 2-0 (14 Κόκε, 54 Μάρκο Αουρέλιο) Ατρόμητος Αθηνών-Παναθηναϊκός Αναβολή

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 21 αγώνες) 1.Ολυμπιακός 47 -20αγ. 2. Παναθηναϊκός 46 -20αγ. 3. ΑΕΚ 42 -20αγ. 4. Άρης 35 5. Αστέρας Τρίπολης 32 6. Ξάνθη 31 -20αγ. 7. ΠΑΟΚ 29 8. Πανιώνιος 28 9. Λάρισα 28 10. Ηρακλής 23 -20αγ. 11. ΟΦΗ 23 12. Ατρόμητος 22 -20αγ. 13. Λεβαδειακός 18 -20αγ. 14. Βέροια 17 15. Απόλλων Καλαμαριάς 16 -20αγ. 16. Εργοτέλης 14

Σκόρερς: 15 ΓΚΟΛ: Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός) 13 ΓΚΟΛ: Μπλάνκο (ΑΕΚ) 11 ΓΚΟΛ: Ρατζίνσκι (Ξάνθη), Σαλπιγγίδης (Παναθηναϊκός), Τζιμπούρ (Πανιώνιος)

[02] Ποδόσφαιρο (Ελλάδα)

Στην τετράδα ο Άρης

17/2/2008 9:55:00 μμ

Πηγή: ΑΠΕ

Με τέρματα των Κόκε και Αουρέλιο ο Άρης νίκησε με 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης και ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Σούπερ Λίγκα. Το γκολ του Μάρκο Αουρέλιο στο 54 ήταν "όλα τα λεφτά" στην αναμέτρηση του Κλεάνθης Βικελίδης. Το σκορ για τους Θεσσαλονικείς είχε ανοίξει στο 14 ο Κόκε με κεφαλιά. Στο 26 ο Κάκκος απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα το Νεμπεγλέρα, παρ όλα αυτά η ομάδα του Κάμπος έμεινε για έκτη αγωνιστική χωρίς νίκη (τέσσερις ισοπαλίες, δύο ήττες). Το παιχνίδι ξεκίνησε με 50λεπτη καθυστέρηση, καθώς ο διαιτητής Κάκκος περίμενε να κατέβουν όλα τα πανό που είχαν κρεμάσει οι οπαδοί του Άρη (κάποια αναφέρονταν στον Γεωργιάδη και στον Γκαγκάτση). Μετά το πρώτο 10λεπτο, στο οποίο παίχτηκε αναγνωριστικό ποδόσφαιρο, οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν ρυθμούς και στο 12 "άγγιξαν" το γκολ, αλλά το εντυπωσιακό γυριστό σουτ του Αμορόζο απέκτουσε σε κόρνερ ο Αμπάρης. Δύο λεπτά αργότερα, ο Αμορόζο έβγαλε τη σέντρα, ο Κόκε έπιασε την κεφαλιά και ο Αμπάρης έδιωξε τη μπάλα με τους γηπεδούχους να σηκώνουν τα χέρια και να υποστηρίζουν ότι αυτή πέρασε τη γραμμή. Με υπόδειξη του βοηθού, ο Κάκκος έδειξε σέντρα και όλοι οι Αρκάδες έπεσαν πάνω στον Κερκυραίο ρέφερι υποστηρίζοντας το αντίθετο. Το ματς διακόπηκε για δύο λεπτά, αλλά το γκολ μέτρησε κι έτσι έγινε το 1-0. Ακολούθησαν δύο σουτ των Καρντόσο και Ζαϊρί, αλλά ο Κέλεμεν ήταν σ ετοιμότητα. Το ματς πήρε "φωτιά" στο 26 με τον Κάκκο να αποβάλλει σωστά με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Νεμπεγλέρα για μαρκάρισμα πάνω στον Ζαϊρί (ο αρχηγός του Άρη είχε τιμωρηθεί με την πρώτη κίτρινη δύο λεπτά νωρίτερα), απόφαση που ξεσήκωσε τους οπαδούς των "κιτρίνων" και τους παίκτες , παρ όλα αυτά ο Κερκυραίος ρέφερι δεν ξεγελάστηκε από τον Νέτο που ήταν μέσα στην φάση και προσπάθησε να "χρεωθεί" εκείνος την κάρτα. Οι Αρκάδες, πάντως, στα υπόλοιπα 23 λεπτά (με τις καθυστερήσεις) του πρώτου μέρους δεν έκαναν τη μεγάλη ευκαιρία. Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, στο 48, ο Κέλεμεν απεσόβησε σίγουρο γκολ στο σουτ του Ιωάννου από το ύψος του πέναλτι. Κι ενώ ο Αστέρας Τρίπολης ήταν η ομάδα που πίεζε κι έδειχνε πιο απειλητική, στο 54 έγινε το 2-0 για τους Θεσσαλονικείς μ ένα γκολ από τον Μάρκο Αουρέλιο που σπάνια βλέπουμε στα γήπεδα. Ο Σανσόν έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Βραζιλιάνος πάνω στην κίνηση από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής με απευθείας αριστερό βολέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αμπάρη (2-0). Από κει και πέρα οι γηπεδούχοι κράτησαν καλύτερα τη μπάλα και δεν κινδύνευσαν σε καμία περίπτωση μέχρι το σφύριγμα της λήξης. Κίτρινες: Κόκε, Νεμπεγλέρας, Γιάχιτς, Ρολάντο Γιάρο - Μασάντο, Αμπάρης, Ψωμάς, Λαζαρίδης, Παβόνι Κόκκινες: Νεμπεγλέρας (δεύτερη κίτρινη 26΄) Διαιτητής: Α. Κάκκος (Κέρκυρας) Άρης (Ντ. Μπάγεβιτς): Κέλεμεν, Νέτο, Μάρκο Αουρέλιο, Παπαδόπουλος, Ρονάλντο, Νεμπεγλέρας, Γιάχιτς, Ιβιτς, Σανσόν (70΄ Σιστόν), Αμορόζο (89΄ Χαβίτο), Κόκε (79΄ Πρίττας) Αστέρας Τρίπολης (Π. Κάμπος): Αμπάρης, Φυτανίδης, Μασάντο (46΄ Ιωάννου), Ψωμάς, Ζεάν Κάρλος (72΄ Στρατάκης), Λαζαρίδης, Καρντόσο, Παβόνι, Κανακούδης, Ζαϊρί, Καμπούροφ (61΄ Ζουντί)

[03] Ποδόσφαιρο (Ελλάδα)

Λάμψη Αστέρα

17/2/2008 8:01:00 μμ

Πηγή: ΑΠΕ

Τρία παιχνίδια αναβλήθηκαν και ένα διεκόπη λόγω της σφοδρής χιονόπτωσης στο Λεκανοπέδιο. Από τις υπόλοιπες αναμετρήσεις της Β Εθνικής για την 14η αγωνιστική αίσθηση προκέλσε η εκτός έδρας επιτυχία του Εθνικού Αστέρα επί του Αγροτικού με 2-1. Αύριο, έχει προγραμματιστεί να γίνει η αναμέτρηση της Καλαμάτας με τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας ΠΑΣ Γιάννενα. Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής: Καλλιθέα-Θρασύβουλος 1-0 Χαϊδάρι-Ιωνικός Διεκόπη Εθνικός-ΑΣΚ Ολυμπιακός Αναβλήθηκε Ηλυσιακός-Καστοριά Αναβλήθηκε Πανσερραϊκός-Αιγάλεω 2-0 Κέρκυρα-Πιερικός 0-0 Αγροτικός Αστέρας-Εθνικός Αστέρας 1-2 Άγιος Δημήτριος-Πανθρακικός Αναβλήθηκε Καλαμάτα-ΠΑΣ Γιάννινα 18/2

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 14 αγώνες) 1. ΠΑΣ Γιάννινα 27 -13αγ. 2. Θρασύβουλος 26 3. Ιωνικός 26 -13αγ. 4. Καλλιθέα 24 5. Πανσερραϊκός 24 6. Πανθρακικός 22 -13αγ. 7. Αιγάλεω 20 8. Εθνικός 19 -13αγ. 9. Εθνικός Αστέρας 19 10. Αγροτικός Αστέρας 18 11. Κέρκυρα 15 12. Ηλυσιακός 14 -13αγ. 13. Πιερικός 14 14. Χαϊδάρι 12 -13αγ. 15. Καστοριά 12 -13αγ. 16. ΑΣΚ Ολυμπιακός 11 -13αγ. 17. Καλαμάτα 10 -13αγ. 18. Άγιος Δημήτριος 8 -13αγ.