F.A.Q.

Antenna: Sports News in Greek (PM), 98-02-26

Antenna Sports News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

Last Updated: Thursday, 26-Feb-98 16:39:48

Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ, Ηρακλής και Πανιώνιος προκρίθηκαν στους τέσσερις του Κυπέλλου Ελλάδος στο ποδόσφαιρο, μετά τους χθεσινούς επαναληπτικούς αγώνες της προημιτελικής φάσης.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2-0 τον Αρη στο Ολυμπιακό Στάδιο ενω η Σκόντα Ξάνθη επικράτησε με 1-0 του ΠΑΟΚ, αλλα η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε την πρόκριση, αφού είχε κερδίσει με 2-0 στο πρώτο αγώνα.

Στη Καλαμαριά, ο Πανιώνιος νίκησε τον τοπικό Απόλλωνα με 2-0 ενω στη Λάρισα ο Ηρακλής παρά την ήττα του με 1-0 απο τον Απόλλωνα, προκρίθηκε στους τέσσερις αφού είχε κερδίσει στο πρώτο παιχνίδι με 4-0.

Η κλήρωση για τα ζευγάρια της ημιτελικής φάσης θα γίνει στις 12 το μεσημέρι στα γραφεία της ΕΠΟ.

Η εθνική μας ομάδα μπάσκετ έχασε χθες το βράδυ στην Στουτγκάρδη με 74-71 απο την Γερμανία, στον 4ο αγώνα της για την προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 99.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε στο ημίχρονο με 37-29 αλλα οι Γερμανοί στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και προηγήθηκαν ακόμη και με 11 πόντους.

Ο Κορωνιός με 14 πόντους (και τρια τρίποντα) ήταν ο πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας και τον ακολούθησαν οι Σιγάλας και Αλβέρτης με 11 πόντους.

Στα αλλα χθεσινοβραδυνα παιχνιδια του ομίλου

Σλοβενία-Βέλγιο 72-61

Βουλγαρία-Σλοβακία 86-70

Πλεον η εθνική μας ομάδα βρίσκεται στην τρίτη θέση του ομίλου της πίσω απο την Σλοβενία ενω είναι ισόβαθμοι με την Γερμανία και την Βουλγαρία, έχοντας στο ενεργητικό της μόνο δυο νίκες.

Το επόμενο παιχνίδι της εθνικής μας είναι το Σάββατο με το Βέλγιο στο νεο κλειστό γυμναστήριο της Δράμας.

Την πρόθεση του να παραμείνει στην ΑΕΚ ακόμα και αν επιλεγεί ομοσπονδιακός προπονητής της Ρουμανίας εξέφρασε χθες σε συνέντευξη τύπου ο Ντουμίτρου Ντουμιτρίου.

Ο Αγιος Νικόλαος τερμάτισε στην πρώτη θέση στο βαθμολογικό πίνακα του νοτίου ομίλου της Τρίτης Εθνικής, μετά την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος.

Ρεπό ο Εργοτέλης

Στη βαθμολογια Αγιος Νικόλαος 29, Μαρκό 25, Ιαλυσός και Κερατσίνι 24 βαθμοί.

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε για 7η συνεχή φορά σε φαϊνάλ φορ Ευρωπαϊκής διοργάνωσης στο βόλλεϋ.

Η ομάδα του Πειραιά νίκησε με 3-0 σετ την Κροατική Ακαντέμικαρ και προκρίθηκε στο φαϊναλ φορ του Κυπέλου Κυπελλούχων που θα γίνει στο Κούνεο της Ιταλίας.

Στο Κύπελλο Πρωταθλητριών, τελευταία αγωνιστική του δεύτερου γύρου και ο Αρης παρά την νίκη του με 3-1 σετ επί της Ισπανικής Αλμέριας δεν προκρίθηκε στο φαϊναλ φορ.

Η Νοτια Αφρική προκρίθηκε στο τελικό του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής. Νίκησε στον ημιτελικό με 2-1 στην παράταση την Δημοκρατία του Κογκό και θα αντιμετωπίσει στο τελικό της διοργάνωσης, τον νικητή του άλλου ημιτελικού ανάμεσα στην Μπουρκίνα Φάσο και την Αίγυπτο.

Σε φιλικό αγώνα που έγινε στην Μασσαλία, μπροστά σε 55 χιλιάδες θεατές, η Γαλλία αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με την Νορβηγία. Με τους φιλοξενούμενους αγωνίστηκαν και οι άσσοι του Παναθηναϊκού Ερικ Μίκλαντ και Φράνκ Στράντλι. Ο τελευταίος στο 13ο λεπτό ανοιξε το σκόρ με εύστοχο κτύπημα πέναλτυ για την Νορβηγία, που είναι και αντίπαλος της εθνικής μας ομάδας στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2000.

Σε αλλα χθεσινοβραδυνά φιλικά παιχνιδια Βέλγιο-ΗΠΑ 2-0 και Ισραήλ-Πολωνία 2- 0.

Τέλος, η Μάντσεστερ Γιουναϊτέντ αποκλείστηκε απο την συνέχεια του Κυπέλλου Αγγλίας. Εχασε στον επαναληπτικό αγώνα για τον 5ο γύρο με 3-2 απο την Μπάρνσλεϊ.