F.A.Q.

Antenna: Sports News in Greek (PM), 98-06-01

Antenna Sports News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

Last Updated: Monday, 01-Jun-98 19:24:58

Την δεύτερη θέση κατέκτησε τελικά η εθνική μας ομάδα ελπίδων του ποδοσφαίρου στο Ευρωπαικό Πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε χθές το βράδυ στο Βουκουρέστι.

Στον μεγάλο τελικό, η εθνική μας παρά την πολύ καλή εμφάνιση της γνώρισε την ήττα με 1-0 απο την Ισπανία.

Το γκόλ των Ισπανών πέτυχε ο Ιβάν Πέρεζ στο 65ο λεπτό όταν εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Δημήτρη Ελευθερόπουλου ο οποίος έχασε την μπάλλα μέσα απο τα χέρια του. Νωρίτερα στο 60ο λεπτό ο Γκούμας είχε δοκάρι ενώ οι διεθνείς μας έχασαν και άλλες ευκαιρίες με τους Παντελή Κωσταντινίδη, Λυμπερόπουλο και Λάκη.

Οι διεθνείς μας έχουν πολλά παράπονα για την διαιτησία του Σλοβάκου Λούμπος Μίτσελ.

Μετά τη λήξη του αγώνα και παρά την ήττα, οι έλληνες φοιτητές που βρέθηκαν στο γήπεδο της Στεάουας αποθέωσαν τους παίκτες της εθνικής μας για την πολύ καλή τους απόδοση.

Την τρίτη θέση στο Ευρωπαικό Πρωτάθλημα κατέλαβε η Νορβηγία που νίκησε στον μικρό τελικό με 2-0 την Ολλανδία.

Την καλύτερη επίδοση για φέτος στον κόσμο με βολή στα 88 μέτρα και 13 εκατοστά πέτυχε ο Κώστας Γκατσιούδης στον ακοντισμό, στο διεθνές μήτινγκ στίβου Βαρδινογιάννεια που ολοκληρώθηκε χθές στο Ρέθυμνο.

Στο μήκος η Νίκη Ξάνθου πήρε την πρώτη θέση, πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ για φέτος με άλμα στα 6 μέτρα και 73 εκατοστά.

Στα 800 μέτρα, ο Παναγιώτης Στρουμπάκος ήταν πρώτος με ένα λεπτό 47 δευτερόλεπτα και 65 εκατοστά που είναι ατομικό ρεκόρ για φέτος.

Το Σάββατο η Κατερίνα Θάνου έσπασε το φράγμα των 11 δευτερολέπτων στα 100 μέτρα με χρόνο 10 δευτερόλεπτα και 99 εκατοστά, επίδοση που είναι η τρίτη καλύτερη για φέτος στον κόσμο ενώ συνιστά και νέο πανελλήνιο ρεκόρ.

Στο επί κοντώ, η Θάλεια Ιακωδίδου κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ με άλμα στα 3 μέτρα και 95 εκατοστά.

Ενα χρυσό, τρία αργυρά και τέσσερα χάλκινα μετάλλια ήταν ο απολογισμός για τον Πανελλήνιο Γυμναστικό Σύλλογο στο Κύπελλο Πρωταθλητρίων συλλόγων, δεύτερης κατηγορίας, που έγινε στο Βελιγράδι.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Αμερικανός Κέβιν Γιάνγκ στα 400 μέτρα μετεμποδίων με χρόνο 48.91

Στη γενική βαθμολογία ο Πανελλήνιος πήρε την πέμπτη θέση με 79 βαθμούς.

Ο Αρης, ο Εθνικός Αστέρας και η Ελευσίνα είναι οριστικά οι τρείς ομάδες που ανεβαίνουν στην πρώτη εθνική κατηγορία.

Αντίθετα υποβιβάστηκαν στην τρίτη εθνική κατηγορία η Δόξα Δράμας, ο Λεβαδειακός, ο Παναργειακός και η Καστοριά.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στην 33η αγωνιστική του πρωταθλήματος της δεύτερης εθνικής κατηγορίας Νίκη Βόλου-Καλαμμαριά 2-1 Καλλιθέα-Δόξα Βύρωνα 1-1 Αναγέννηση Καρδίτσας-Καστοριά 3-0 Παναιτωλικός-Λεβαδειακός 2-3 Δόξα Δράμας-Τρίκαλα 1-0 Λύκοι-Παναργειακός 3-1 Εθνικός Αστέρας-Λάρισα 2-0 Εδεσσαικός-Ελευσίνα 0-2 Πανσερραικός-Αρης 0-0

Πλήρη αγωνιστική κίνηση είχαμε και στο πρωτάθλημα της τρίτης εθνικής κατηγορίας.

Πρώτα τα αποτελέσματα στην 27η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου Εργοτέλης- Αιολικός 4-0 Αγία Ελεούσα-Κερατσίνι 1-1 Πύργος-Ιάλυσος 4-7 Κέρκυρα-Ρέθυμνο 1-1 Πάμισος-Μαρκό 1-0 Αγιος Νικόλαος-Παναιγιάλειος 2-1 Κόρινθος-Αιγάλεω 1-4 Ρεπό είχε ο Ναυπακτιακός

Στην βαθμολογία 1.Αγιος Νικόλαος 50 2.Ιάλυσος 49 3.Κερατσίνι 44

Τα αποτελέσματα στην 28η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου Αμπελόκηποι- Ποσειδώνας 2-0 Αρτα-Κοζάνη 1-3 Ορέστης Ορεστιάδας-Απόλλων Λάρισας 3-1 Τύρναβος-Νάουσα 4-2 Πρέβεζα-Ορφέας Αλεξανδρούπολης 4-1 Πιερικός-ΠΑΣ Γιάννενα 0-0 Αετός Σκύδρας-Αγροτικός Αστέρας 2-0 Ρεπό είχε ο Ολυμπιακός Βόλου