The Hellenic Radio (ERA): News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

Πανικός επικράτησε στο αεροδρόμιο του Ανόβερου, όταν αεροσκάφος των Βρετανικών Αερογραμμών ξέφυγε 200 μέτρα από το διάδρομο προσγείωσης. Κανείς από τους 45 επιβάτες και το 4μελές πλήρωμα δεν τραυματίστηκε. Όπως δήλωσε εκπρόσωπος του αεροδρομίου, ο διάδρομος ήταν υγρός και ολισθηρός καθώς εκείνη την ώρα έβρεχε. Διεξάγεται έρευνα για τον ακριβή καθορισμό των αιτίων που προκάλεσαν το ατύχημα. Το αεροσκάφος κατάφερε να σταματήσει σε ένα χωράφι κοντά στο διάδρομο.

[02] Φινάλε με ρεκόρ

14/8/2005 8:56:00 μμ

Συντάκτης: Στάθης Πετρόπουλος

Η Κουβανή πρωταθλήτρια, Οσλέιντους Μενέντες, κατέρριψε, το δικό της, παγκόσμιο ρεκόρ στον ακοντισμό γυναικών, καθώς πέτυχε σήμερα, στον τελικό του αγωνίσματος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου του Ελσίνκι, επίδοση 71.70μ. Το προηγούμενο ρεκόρ ανήκε και πάλι στην Μενέντες με 71.54, από τον Ιούλιο του 2001. κατά τα άλλα η μακρά αναμονή της Πόλα Ράντκλιφ για την κατάκτηση ενός σπουδαίου τίτλου, έλαβε τέλος. Η 31χρονη Βρετανίδα, μετά την αποτυχία της να φτάσει στο βάθρο των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας τον περασμένο Αύγουστο, σήμερα, στο Ελσίνκι, κατάφερε να περάσει πρώτη τη γραμμή τερματισμού στο Μαραθώνιο Δρόμο των γυναικών, καλύπτοντας την απόσταση σε 2 ώρες 20 λεπτά 57 δευτερόλεπτα. Η κάτοχος του τίτλου, Κενυάτισα Καθρίν Ντερέμπα κατέκτησε τη δεύτερη θέση με 2 ώρες 22:01, ενώ τρίτη τερμάτισε η Ρουμάνα Κονσταντίνα Τομέσκου με 2 ώρες 23:19.

Η Ρωσίδα, Τατιάνα Τομάσοβα, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 1.500μ, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η συμπατριώτισσα της, Ιουλία Κιζένκο και στην τρίτη η Ρωσίδα (!), επίσης, Ολγα Γεγκόροβα. Ο Ρασίντ Ραμζί, από το Μπαχρέιν, μετά τα 1.500μ, είναι ο νέος παγκόσμιος πρωταθλητής και στα 800μ, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Ελσίνκι. Δεύτερος τερμάτισε ο Ρώσος Γιούρι Μπορζακόφσκι και στην τρίτη ο Κενυάτης Γουίλιαμ Γιαμπόι. Τέλος ο Ουκρανός, Γιούρι Κριμαρένκο, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ύψος ανδρών, με άλμα στα 2.32μ. Δεύτερος ήταν ο Ρώσος Γιάροσλαβ Ριμπακόφ, 2.29μ, και τρίτος ο Κουβανός, Βίκτορ Μόγια με 2.29μ.