Browse through our Interesting Nodes of Organizations in Cyprus Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923) Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923)
Friday, 29 March 2024

Antenna: Sports News in Greek (PM), 98-08-20

Antenna Sports News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

Last Updated: Thursday, 20-Aug-98 18:41:25

Στην Ολγα Βασδέκη στρέφονται απόψε όλες οι ελπιδες για νέο μετάλλιο στους Πανευρωπαϊκούς αγώνες στίβου που γίνονται στη Βουδαπέστη.

Η αθλήτρια του Πανελληνίου πέρασε εύκολα στον τελικό του τριπλούν, που θα ξεκινήσει απόψε στις οκτώ παρά τέταρτο με επίδοση 14.59.

Στο τελικό του ιδιου αθλήματος προκρίθηκε και η νεαρή Βούλα Τσιαμίτα, επίσης του Πανελληνίου γυμναστικού συλλόγου, με επιδοση 14.23, προσωπικό της ρεκόρ.

Μετάλλιο διεκδικεί και η ολυμπιονίκης μας Νίκη Μπακογιάννη, που σήμερα πέρασε με προκριματικό άλμα 1.90 στον τελικό του ύψους που θα γίνει την επόμενη Κυριακή.

Σε λίγο τρέχει στον ημιτελικό των 400 μέτρων ο Κεντέρης και στων 200 οι Παναγιωτόπουλος και Σαρρής.

Προκριματικός απόψε και στα 200 μέτρα για την Κατερίνα Κόφα.

Ο ελληνικός κλασικός αθλητισμός πανηγυρίζει για τη τη κατάκτηση δύο μεταλλίων στο 17ο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και μάλιστα για πρώτη φορά και τα δύο είναι στο αγώνισμα των 100μ. Ο Χάρης Παπαδιάς κατέκτησε το χάλκινο μετάλιο στα 100 μέτρα των ανδρών. Τερμάτισε τρίτος σημειώνοντας χρόνο 10 δευτερόλεπτα και 17 εκατοστά. Πρώτος ήταν ο Βρετανός Κάμπελ με 10.04 και δεύτερος ο συμπατριώτης του Τσέιμπερς με 10.10

Η Κατερίνα Θάνου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. γυναικών με χρόνο 10.87. Πρώτη ήταν η Γαλλίδα Αρόν που με το 10. 73 σημείωσε ρεκόρ Ευρώης, σπάζοντας το ρεκόρ της Πριβάλοβα απόο το 1994. Η Ιρίνα Πριβάλοβα ήταν δεύτερη στη κούρσα με 10.83.

Επιτυχία και από τον Χρήστο Πολυχρονίου που κατέκτησε την 6η θέση στον τελικό της σφυροβολίας με βολή 77μ.97. Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Ούγγρος Γκέτσεκ με 82μ.67

Εντυπωσιακή εμφάνιση των τριών Ελληνίδων στη δισκοβολία. Οι Κατερίνα Βογγόλη, Τασούλα Κελεσίδου και Στέλα Τσικούνα κατάφεραν να προκριθούν στον τελικό του αγωνίσματος κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά για τα ελληνικά χρώματα στα 64 χρόνια της διοργάνωσης.

Η Μιρέλα Τζελίλη πήρε την 9η θέση στον τελικό του ακοντισμού γυναικών με βολή 58μ.65. Τοι χρυσό μετάλλιο πήρε η Γερμανίδα Νταμάσκε με 69μ.10.

Στο μήκος ο Κώστας Κουκοδήμος πήρε τη 10η θέση με άλμα στα 7μ. 77. Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Ρώσος Σοσούνοφ με 8μ.28.

Ο Δημήτρης Κοκότης πέρασε το 2.24 και προκρίθηκε στον τελικό του ύψους που θα γίνει αύριο. Αντίθετα, αποκλείστηκε ο Κώστας Λιάπης.

Ο Κορκίζογλου εγκατέλειψε τις προσπάθειες του στο δέκαθλο μετά το 4ο αγώνισμα κι ενώ μέχρι εκείνη την ώρα ήταν 17ος.

Αποκλείστηκαν ακόμη, η Πανάγου από τον ημιτελικό των 400μ. γυναικών και ο Δημότσιος από τα 400μ. ανδρών.

Την ήττα με 79-78 γνώρισε ο Παναθηναϊκός από την Ολύμπια Λουμπιάνας σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στη Σλοβενία. Κοορυφαίος του Παναθηναϊκού ήταν ο Ντίνο Ράτζα που σημείωσε 30 πόντους.

Αυτοκτόνησε η εθνική μας ομάδα βόλεϊ των ανδρών στο παιχνίδι με την Ισπανία που έγινε στη Μαγιόρκα για τα προκριματικά του ευρωπαίκού πρωταθλήματος. Το εθνικό μας συγκρότημα έχασε 3-2 σετ, αν και ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0, 2- 1 σετ και 14-10 στο τάι μπρέικ το οποίο έχασε τελικά 17-15. Η πρόκριση της εθνικής θα κριθεί σε έξι ακόμη παιχνίδια που θα δώσει στον όμιλο τις επόμενες 30 ημέρες.

Ο Κροάτης Κάρλο Κούρετ πήρε τη 1η θέση στην 3η ιστιοδρομία του παγκοσμίου πρωταθλήματος ιστιοπολίας σκαφών τύπου ΦΙΝ και προηγείται και στην γενική κατάταξη. Καλύτερος Ελληνας στην 3η ιστιοδρομία ήταν ο Αλέξανδρος Δραγούτσης που τερμάτισε 7ος, ενώ ο Αιμίλιος Παπαθανασίου τερμάτισε 11ος με βαθμούς ποινής. Στη γενική κατάταξη καλύτερος Ελληνας είναι ο Παπαθανασίου που βρίσκεται στην 8η θέση.

Δυσκολεύθηκε η εθνική ομάδα της Βοσνίας όμως τελικά κατάφερε να κερδίσει τα Νησιά Φερόε με 1-0. Ο αγώνας στο Σεράγεβο παρουσία 20.000 θεατών, στο πλαίσιο του 9-ου προκριματικού ομίλου για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2000.

Η Γαλλία στην πρώτη της εμφάνιση μετά τη κατάκτηση του παγκοσμίου κυπέλλου αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 σε φιλικό παιχνίδι με την Αυστρία.

Η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου της Νορβηγίας, που είναι αντίπαλος του ελληνικού συγκροτήματος στα προκριματικά του EURO 2000, σε φιλικό αγώνα που έγινε στο Οσλο παρουσία 8.000 θεατών, αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με την αντίστοιχη της Ρουμανίας.

Η εθνική ομάδα της Γεωργίας που είναι αντίπαλος του ελληνικού συγκροτήματος στα προκριματικά του Ευρο 2000 έχασε 4-0 από την Ουκρανία σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο Κίεβο.

Η εθνική Κύπρου σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο Μακάρειο στάδιο νίκησε την Αλβανία 3-2. Σε άλλα παιχνίδια: Σλοβακία - Φινλανδία 0-0, Πορτογαλία - Μοζαμβίκη 2-1, Σουηδία - Ρωσία 1-0, Τσεχία - Δανία 1-0. Λιθουανία - Λευκορωσία 0-3.